Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, warsztatami, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn. W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się 13 czerwca - w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach regionu.

Ubiegłoroczna Industriada przyciągnęła ponad 77 tys. osób. Podczas tegorocznej organizatorzy chcą przebić tę liczbę. Spodziewają się, że to możliwe, zwracając uwagę chociażby na wyczerpane już pule rezerwacji lub biletów na część wydarzeń, gdzie wstęp będzie tego wymagał.

Ci, którzy dotąd nie zapewnili sobie miejsca, nie skorzystają np. z rzadkiej możliwości wejścia na platformę wieży wyciągowej czynnej kopalni Murcki-Staszic, albo ze zwiedzania wyrobisk Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu – w konwencji „stacji badawczej Karbonia”, czyli tajnego laboratorium badań kosmicznych.

Pasjonaci bez rezerwacji nadal mogą np. przyjechać do zabrzańskiego skansenu Królowa Luiza, aby obejrzeć pracę 100-letniej parowej maszyny wyciągowej i wspiąć się na wieżę tamtejszego szybu Carnall, albo też zwiedzić z przewodnikiem Zabytkową Stację Wodociągową Zawada w Karchowicach czy uczestniczyć tam w uruchamianiu najstarszego w stacji zespołu parowego.

Pasjonaci będą mogli również m.in. własnoręcznie obsłużyć wodne urządzenia odrestaurowanej Śluzy Rudziniec na Kanale Gliwickim, zwiedzić w towarzystwie historycznych postaci chorzowską Królewską Hutę, albo też obejrzeć z przewodnikiem zabytkowe osiedle familoków dawnej kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Dzieci na osiedlu w Czerwionce będą mogły np. uczestniczyć w warsztatach układania dachówki-karpiówki - kryjącej tamtejsze familoki. Innymi dziecięcymi atrakcjami będą: nowa miniaturowa kolejka (na której można jechać) wokół skansenu tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, poświęcone pracy warsztaty Kopalnia Krasnoludków przy zabrzańskim Szybie Maciej czy zabawy zręcznościowo-wodociągowe przy gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w różnym wieku przygotowuje po raz pierwszy biorący udział w Industriadzie Teatr Tańca Rozbark w Bytomiu, który działa w odrestaurowanej niedawno cechowni dawnej kopalni Rozbark. Hasła tamtejszych warsztatów to: Tona Malarstwa (węglem), Tona Zabawy (dzięki własnoręcznie robionemu przyjacielowi) i Tona Teatru (nawiązującego do pracy w kopalni).

Warsztaty dla starszych dzieci odbywać się będą m.in. w dąbrowskiej kopalni Sztygarka i Królowej Luizie w Zabrzu (poświęcone węglowi) czy w Muzeum Energetyki w Łaziskach i Muzeum Ustrońskim (poświęcone energii elektrycznej).

Przestrzeń Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach - uratowanej w ostatnich latach od zniszczenia przez przedsiębiorcę-pasjonata - wzbogaci otwierana w czwartek wystawa stała: rodzaj autentycznego muzeum historii hutnictwa cynku. Drugą część hali walcowni wypełni w Industriadę m.in. wystawa dzieł Erwina Sówki z jego nowym obrazem.

Dla nastawionych na sztukę i rozrywkę przewidziano m.in. historię Nikiszowca, opowiadaną przez mieszkańców z wykorzystaniem aplikacji na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami Teatru Śląskiego. Teatr Tańca Rozbark pokaże spektakl nawiązujący do obecności człowieka w podziemiach.

Z koncertami w industrialnych miejscach wystąpią: Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta „Makoszowy” na wieży szybu Maciej, Kapela ze Wsi Warszawa na scenie zrobionej z zabytkowego wiaduktu kolejowego – obok Macieja, Oberschlesien w Hucie Królewskiej, Nierealne Warzywa pod ziemią w dąbrowskiej Sztygarce, Fair Weather Friends pod szybem Prezydent w Chorzowie oraz Brodka - w siemianowickim Parku Tradycji.

Jednorazowym wydarzeniem ma być „Larmo w Bogucicach”. Pod tym hasłem ukryto występ okazjonalnego chóru Ludzie z Bogucic, Orkiestry Dętej „Katowice” i Piotra Bajzla Piaseckiego - zapowiadany jako eksperyment muzyczny z pogranicza koncertu i sztuki społecznej opowiadający o przemianach w tej katowickiej dzielnicy.

Koncertowym zwieńczeniem Industriady będzie wyprzedany już hiphopowy koncert Miuosha i Jimka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w przestrzeni naziemnych zabudowań Królowej Luizy. Koncert uzupełni pokaz akrobacji parkour oraz spektakl multimedialno-laserowy.

Szczegóły programu tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też dobre rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. możliwości skorzystania z bezpłatnego transportu.(PAP)