Dyrektor placówki Bogdan Klimaszewski poinformował w środę, że prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2011 roku i trwały dwa lata. „Można powiedzieć, że tylko ściany i stropy piwnicy nie zostały wymienione” – powiedział. Prace oraz nowe wyposażenie kosztowały blisko 6 mln zł. Wszystko zostało sfinansowane z budżetu śląskiego samorządu.

W budynku mieszczą się m.in. biura administracji placówki, internat dla 12 podopiecznych, stołówka z kuchnią oraz sale terapeutyczne.

Przyczyną pożaru z 2010 r. był nieszczelny przewód kominowy. Ogień wybuchł nocą, gdy w pałacu przebywało 10 podopiecznych, objął cały budynek. Dzięki sprawnej ewakuacji nikomu nic się nie stało, ale obiekt został poważnie zniszczony i nie nadawał się do użytku. Wychowankowie zostali przeniesieni do pozostałych budynków ośrodka. Korzystali też z gościny miejscowej parafii katolickiej.

Jaworzański ośrodek mieści się w XVIII-wiecznym klasycystycznym kompleksie pałacowym barona Arnolda Saint-Genois d'Anneaucourt. W placówce wychowawczej przebywa około 60 podopiecznych. (PAP)