Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Wcześniej (od 20 do 25 lipca) młodzież z całego świata spędzi kilka dni w poszczególnych diecezjach. W tym czasie do Rybnika i okolic przyjedzie prawie 1,6 tys. pielgrzymów z 30 krajów m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, a także z Trynidadu i Tobago, Zambii, Ugandy, Indii i Wenezueli.

O stanie przygotowań do Dni w Diecezji i szczegółach organizowanych wtedy wydarzeń poinformowano podczas wtorkowej konferencji w Rybniku.

Prezydent miasta Piotr Kuczera podkreślił, że Rybnik chce współtworzyć atmosferę ŚDM. "Mamy szansę zaprezentować się jako ludzie otwarci na inną kulturę czy języki. Opierając się zaś na tym, co nas łączy z innymi, możemy zbudować duchową przestrzeń porozumienia (…). Najważniejsze, co możemy dać pielgrzymom, to nasza rybnicka gościnność, która będzie najlepszą wizytówką miasta" – powiedział Kuczera.

Przypomniał, że ŚDM już po raz drugi – po Częstochowie w 1991 r. – organizowane są w Polsce. "Obecne możemy uznać za swego rodzaju kontynuację – piękne w tym jest to, że kolejne pokolenie ma okazję zaprezentować swoje miasto, swój kraj. Żyjmy tą ideą i zróbmy z tego wydarzenia prawdziwe święto" – zachęcał prezydent.

I tak z myślą o zagranicznych gościach, ale i mieszkańcach miasta i okolic przygotowano wiele propozycji. Wśród tych kulturalnych znalazły się m.in. plenerowe koncerty w centrum miasta, które zaplanowano na 21 i 24 lipca. Zagrają na nich zarówno zespoły lokalne, jak i te już uznane na scenie muzycznej m.in. Maleo Reagge Rockers, Sound'n'Grace, New Life'm, Gabriela Gąsior czy Carrantuohill.

"Każdy znajdzie coś dla siebie – czekają różnorodne gatunki muzyczne, religijny nurt muzyki chrześcijańskiej będzie przeplatał się z folklorem, muzyką rozrywkową czy jazzową" – podkreśliła Elżbieta Wolny-Luks z Biura Kultury rybnickiego magistratu.

Nie zabraknie też spotkań o charakterze religijnym, integracyjnym oraz możliwości zwiedzenia pobliskich atrakcji turystycznych i miejsc kultu.

O gotowości służb zapewnił pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji w Rybniku podinsp. Mirosław Jordan. "Mieszkańcy i goście mogą czuć się bezpiecznie" – podkreślił.

Jak przypomniano podczas konferencji, przygotowania do Dni w Diecezji trwały tam od wielu miesięcy. "Najważniejsze było pozyskanie bazy rodzin, które zapewnią pielgrzymom dach nad głową. 1,6 tys. młodych z całego świata swoją opieką otoczą 793 rodziny" – powiedział koordynator ŚDM w Rybniku ks. Marek Bernacki.

Ponadto w ostatnim czasie organizowane były m.in. kursy języków obcych przy parafiach, a także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa.

Z kolei bezpośrednim i duchowym przygotowaniem młodzieży i mieszkańców miasta do międzynarodowego święta było sprowadzenie przed kilkoma dniami do Rybnika relikwii bł. Piera Giorgia Frassatiego, określanego jako wzór dla współczesnej młodzieży. Obecnie trwa peregrynacja relikwii po Polsce. Ostatnim jej etapem będą ŚDM w Krakowie.

W czasie Dni w Diecezji łącznie do archidiecezji katowickiej – do której należy Rybnik – przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych z kilkudziesięciu krajów.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie, od 27 lipca weźmie w nich udział papież Franciszek. (PAP)