Celem jest rozbudowa dotychczasowego systemu monitoringu wizyjnego, który składa się z 18 kamer. "Protokół przetargowy został podpisany. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu +Bezpieczny region+" - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Nowe kamery pojawią się w dzielnicach: Podjasnogórska, Śródmieście, Stare Miasto, Ostatni Grosz i Raków. W niektórych, jak w przypadku Śródmieścia, liczba kamer zwiększy się z 11 do 21. Zostaną zamontowane głównie w miejscach organizacji imprez rekreacyjnych. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, turystów i pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę.

Przetarg wygrała spółka TKP S.A, należąca do Grupy 3S z Gliwic. Wykonawca zaprojektuje oraz zbuduje system monitoringu wizyjnego, obejmujący 48 nowych kamer oraz podłączy do niego 18 kamer już funkcjonujących w mieście. "Całość rozwiązania będzie pracowała w oparciu o technologię światłowodową" – poinformowała Grupa 3S w komunikacie prasowym. Szkielet sieci zostanie tak opracowany, aby umożliwić łatwą rozbudowę systemu w przyszłości. Łącznie powstanie ok. 21 km światłowodów.

Projekt przewiduje także modernizację Centrum Operacyjnego Monitoringu zlokalizowanego w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Krakowskiej, które docelowo będzie się składało z 13 stanowisk operatorskich. W przygotowaniu jest również 7 dodatkowych stanowisk podglądowych zlokalizowanych w komisariatach policji, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 2,1 mln zł. Miasto otrzyma dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt będzie realizowany do października 2013 roku.