Wśród kandydatów znajdują się m.in. obecni wicemarszałkowie województwa podlaskiego: Mieczysław Baszko i Walenty Korycki, prezes podlaskiego PSL, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, a także były wicewojewoda i były członek zarządu województwa podlaskiego, dotychczasowy członek PO Cezary Cieślukowski.

Nie wszyscy kandydaci do poszczególnych okręgów (region podzielony jest na cztery okręgi) są znani. Partia ma czas do 7 października by zatwierdzić wszystkie listy. W sobotę przedstawiono jednak większość kandydatów na radnych.

Listę w pierwszym okręgu, w Białymstoku, otwiera Grzegorz Rykowski – były wicewojewoda podlaski, prawnik i mecenas. Pozostali kandydaci na tej liście nie są znani.

Liderem listy w drugim okręgu, który obejmuje Suwałki oraz powiaty: suwalski, sejneński, augustowski, moniecki i sokólski, jest wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko. Na tej liście na drugim miejscu znajduje się obecny przewodniczący sejmiku województwa Bogdan Dyjuk, a na trzecim Cezary Cieślukowski.

W trzecim okręgu, który obejmuje Łomżę oraz powiaty: łomżyński, zambrowski, kolneński i grajewski, na pierwszym miejscu znalazł się Stefan Krajewski – dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR w Białymstoku. Natomiast listę zamyka wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski.

W czwartym, największym okręgu, obejmującym południowo-wschodnie powiaty województwa (stworzonym by uwzględniać potrzeby mniejszości białoruskiej w regionie), listę otwiera zastępca dyrektora ARiMR w Białymstoku Jerzy Leszczyński. Na drugim miejscu znalazł się obecny radny sejmiku Mikołaj Janowski. Natomiast z trzeciego wystartuje wicemarszałek Walenty Korycki.

Jak powiedział dziennikarzom szef podlaskiego PSL Dzierzgowski, w jesiennych wyborach partia liczy na zdobycie sześciu mandatów do sejmiku województwa. „Myślimy, że sześć jest realnych, a przy odrobinie szczęścia może to być więcej” - ocenił Dzierzgowski. Obecnie PSL w regionie posiada pięć mandatów w sejmiku.

Powiedział, że jest zadowolony, iż z list PSL startują obecni radni sejmiku czy osoby, które w poprzednich wyborach startowały z innych list. Dzierzgowski nawiązał w ten sposób do kandydatury Cieślukowskiego. „Dobrze oceniamy tego kandydata, liczymy na jego sukces w wyborach i liczymy także na dobrą współpracę po wyborach” - powiedział.

W czwartek Cieślukowski poinformował media, że zrezygnował z członkostwa w PO. Jak mówił PAP, „chociaż kilkanaście lat temu zakładał struktury PO w Suwałkach, przyszedł czas na rozstanie z partią”.

Jednym z powodów jego odejścia było to, iż nie znalazł się na liście Platformy Obywatelskiej do sejmiku województwa podlaskiego. Cieślukowski natomiast chce nadal udzielać się politycznie w sejmiku wojewódzkim. Mówił, że miał propozycje od kilku partii by startować z ich list, ale ostatecznie skorzystał z propozycji PSL. (PAP)