Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Jarosław Wasik, gotowy projekt wystawy stałej trafił do muzeum tuż przed majowym weekendem. Po nim zostanie dokładnie oceniony przez fachowców, np. pod kątem instalacji elektrycznych. Po tym muzeum przygotuje przetarg, który jak zastrzegł szef placówki, nie będzie prosty, bo obejmować będzie zarówno wykonanie multimediów wymagających oprogramowania, urządzeń do ich odtwarzania, jak i mebli czy oświetlenia.

Termin wykonania wystawy stałej i oddania muzeum do użytku będzie znany po przetargu. Władze miasta, które jest inwestorem, oraz muzeum liczą, że wystawa powstanie jeszcze w tym roku.

Muzeum Polskiej Piosenki będzie mieć dwa poziomy. Przy wejściu, zlokalizowanym przy kasach opolskiego amfiteatru, zwiedzający będą dostawać przenośne słuchawki, z których korzystać będą, jak z elektronicznego przewodnika. Jedną z głównych atrakcji placówki będą muzyczne ściany z dotykowymi ekranami, za pomocą których będzie można prześledzić historię polskiej piosenki; od kabaretów międzywojennych aż do współczesności. W muzycznych ścianach będą informacje, zdjęcia, pliki audio i teledyski. Nie będzie to encyklopedia polskiej piosenki, raczej jej rys; zaznaczył Wasik, tłumacząc, że niemożliwym było zgromadzenie milionów utworów. Również dlatego, że w przypadku wielu z nich nie udało się wykupić licencji, np. z powodu niejasnych praw autorskich. 

Na antresoli muzeum zamontowano osiem kulistych kabin odsłuchowych, w których dostępny będzie multimedialny "Leksykon polskiej piosenki rozrywkowej" autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Ponadto w placówce będzie sala kinowo-widowiskowa, w której można będzie oglądać filmy czy programy muzyczne, na które muzeum pozyskało licencję, np. o Piwnicy pod Baranami czy musicalu Metro. Będzie też miejsce, w którym zaprezentowane zostaną nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. "Kupiliśmy na przykład prototyp Fryderyka" - podał szef placówki.

Na parterze będzie natomiast specjalne miejsce na pamiątki z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, m.in. plakaty czy stroje estradowe podarowane przez artystów lub ich spadkobierców. Wśród nich np. estradowy strój Anny Jantar, garnitur Izabeli Trojanowskiej czy kapelusz Bogusława Meca. "Stroje będą zgromadzone w jednym miejscu, by pokazać ich różnorodność" - dodał Wasik.

Honorowe miejsce w muzeum będzie miał też słynny fortepian z II festiwalu opolskiego, na którym w strugach deszczu grano podczas koncertu finałowego. Instrument z 1919 roku uległ wtedy zniszczeniu. "Odnowiliśmy go, ale nie tak by móc na nim grać, bo wtedy trzeba by wymienić wszystko w środku. A tego nie chcieliśmy. To obiekt muzealny, a nie instrument koncertowy" - wyjaśnił Wasik

W muzeum będą też specjalne budki, w których z użyciem wgranych w nie ścieżek dźwiękowych będzie można samodzielnie nagrać piosenkę. Powstanie też edukacyjne studio nagrań.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko zapewnił, że muzeum będzie bardzo nowoczesnym obiektem i dużą atrakcją Opola. Wyjaśnił, że choć miasto kojarzy się z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, to nie chciało zawężać się tylko do tematu festiwalu. Poza tym jesteśmy stolicą polskiej piosenki, dlatego chcieliśmy, by nasze muzeum było poświęcone ogólnie polskiej piosence. Znajdzie się w nim miejsce na każdy gatunek rodzimej muzyki - zapewnił Kawałko. 

Prace budowlane, które zakończyły się na początku roku, kosztowały 7,7 mln zł. Ile może kosztować wystawa stała jeszcze nie wiadomo. Na jednej z ostatnich sesji rady miasta Opola prezydent podał, że może to być kwota 3,54 mln zł. 

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu miasto powołało w roku 2007. Zajmuje się ono szeroko rozumianą problematyką polskiej piosenki: gromadzi, dokumentuje, digitalizuje i naukowo opracowuje zbiory jej dotyczące. (PAP)