Ogłoszenie o przetargu na realizację budowy linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ulicy Nowej Bulońskiej Północnej w Gdańsku na stronie Dziennika UE powinno ukazać się w ciągu najbliższych 5 dni.

W czwartek referat prasowy urzędu miasta w Gdańsku poinformował, że Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, działająca w imieniu miasta wysłała do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na realizację budowy linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ulicy Nowej Bulońskiej Północnej w Gdańsku. Inwestycja ma być realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IVA.

Poinformowano, że w ramach inwestycji ma powstać ulica Nowa Bulońska Północna wraz z pełnym uzbrojeniem o długości ok. 2,7 km oraz dwutorowa linia tramwajowa o długości ok. 2,6 km wraz z przystankami: "Nowa Politechniczna", "Łabędzia", "Stolema" i "Zabornia".

Zamówienie obejmuje budowę węzła integracyjnego tramwajowo – autobusowego "Ujeścisko" wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz budowę węzła przesiadkowego tramwajowo - autobusowego "Zabornia". W ramach inwestycji przewidziana jest również budowa lub przebudowa odcinków ulic, m.in. Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, łącznicy węzła z Armii Krajowej, Nowej Warszawskiej i Nowej Jabłoniowej.

Mają powstać drogi, ścieżki rowerowe i ciągi piesze, zadaszone parkingi rowerowe na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko", obiekty mostowe nad potokiem Siedleckim oraz ekrany i osłony akustyczne.

Na potrzeby inwestycji mają też być przeprowadzone prace rozbiórkowe na terenie ogrodów działkowych: Chopin, Zremb, Jar i Orlik.

Prezydent miasta Paweł Adamowicz uważa, że “budowa nowej linii tramwajowej jest dowodem realizacji w Gdańsku konsekwentnej polityki rozbudowy komunikacji miejskiej”. Powiedział, że w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej udało się wyremontować i polepszyć komfort jazdy na ponad 30 proc. torowisk oraz zbudować trzy nowe linie tramwajowe: na Chełm, Łostowice – Świętokrzyska i Piecki Migowo.

Postępowanie przetargowe dotyczące Nowej Bulońskiej Północnej jest dwuetapowe; zainteresowani wykonawcy najpierw, do 5 września mają złożyć wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie, po weryfikacji dokumentów, tylko wybrane firmy zostaną zaproszone do składania ofert przetargowych. Zaproszeni wykonawcy na złożenie ofert przetargowych będą mieli minimum 30 dni. (PAP)