Planowane inwestycje zakłada projekt "Koordynowana opieka kardiologiczna" realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego 2014-2020. Projekt otrzyma dofinansowanie z UE w kwocie 12,6 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i dyrektor szpitala Piotr Ciompa.

"Projekt składa się z rozbudowy i uruchomienia nowoczesnego poddziału kardiologii inwazyjnej. Zakupione urządzenia będą wykorzystane w pierwszych godzinach kryzysu kardiologicznego, kiedy życie pacjentów jest najbardziej zagrożone. Do tej pory takich możliwości w Przemyślu nie było. Te inwestycje przekładają się bezpośrednio na ratowanie życia. Dlatego z dużą satysfakcją składam dziś podpis pod umową" – mówił marszałek Ortyl.

Rzecznik szpitala Maciej Kamiński poinformował PAP, że w ramach inwestycji na istniejącym oddziale kardiologicznym powstanie pododdział kardiologii inwazyjnej, który będzie mógł przyjąć 12 pacjentów oraz dodatkowych 4 na IOK (intensywna opieka kardiologiczna). Liczba łóżek na przemyskiej kardiologii wzrośnie o 16 i łączne będzie liczyć 65 łóżek.

"Dzięki tej inwestycji szpital osiągnie poziom zapewniający prawidłowe, zgodne z przepisami warunki sanitarno-epidemiologiczne, lepszą opiekę dla pacjentów, a przede wszystkim pozwoli na przyjmowanie wszystkich, którzy wymagają opieki kardiologicznej, bez potrzeby odsyłania ich do innych szpitali" – zapewnił Kamiński.

Na pododdziale tym znajdzie się też nowoczesna pracownia Hemodynamiki i Angiologii.

Ponadto zostanie zakupiony też dodatkowy sprzęt specjalistyczny dla oddziału kardiologicznego, w tym system do mapowania 3D do ablacji, zestaw do krioablacji, system rejestracji parametrów elektrofizjologicznych, system do hipotermii, echokardiograf 3D i zestaw do testów wysiłkowych z ergo spirometrią.

Doposażona zostanie też przyszpitalna poradnia kardiologiczna m.in. w zestaw do testów wysiłkowych, EKG, echokardiograf, zestaw Holtera. Sprzęt ten poprawi możliwości diagnostyczne.

Kamiński podkreślił, że w ramach realizacji inwestycji został już wymieniony na nowy dotychczasowy angiograf, który liczył 13 lat i był najstarszy w Polsce.

Powstanie też nowy, liczący 20 łóżek oddział rehabilitacji kardiologicznej. Znajdzie się tam nowoczesny sprzęt. "Oddział będzie wykorzystywany zarówno przez pacjentów leczonych w przemyskim szpitalu, bezpośrednio po zabiegu, jak i pacjentów ze skierowaniami od innych specjalistów" – zapewnił rzecznik.

Planowany jest zakup m.in. bieżni, cykloergometrów, zestawu Holtera EKG z centralką z 4 rekorderami, zestawu do testów wysiłkowych, urządzenia umożliwiającego przeprowadzenie ćwiczeń w podwieszeniu.

"To zauważalna zmiana jakości leczenia. Kardiologia otrzymała wyraźny impuls, co jest bardzo ważne dla mieszkańców Przemyśla i okolic" – ocenił dyrektor Ciompa.(PAP)