W wyniku prac archeologicznych na Głównym Rynku w 2017 roku badacze natrafili na dobrze zachowaną studnię z początku XVII wieku, którą odkryto w miejscu klombu, z okresu przed II wojną światową.

„Znalezisko ma dużą wartość historyczną i może mieć znaczenie turystyczne, dlatego podjęto decyzję o wyeksponowaniu odkrycia w miejsce klombu” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Kaliszu Elżbieta Zmarzła.

Jak wyjaśniła, przed podjęciem decyzji prezydent Grzegorz Sapiński odbył wiele spotkań, w tym z konserwatorem zabytków.

„Została powołana też specjalna komisja pod kierunkiem profesor Hanny Kócka-Krenz, która jest archeologiem i specjalistą w tej dziedzinie. Wszelkie decyzje prezydent podejmuje również w oparciu o opinie naukowców i ekspertów” – powiedziała Zmarzła.

Wiceprezydent Barbara Gmerek dodała, że profesor wypowiedziała się w kwestii trawnika na Głównym Rynku. "W jej mniemaniu jego obecność jest niedopuszczalna, ponieważ bardzo obniża rangę tego miejsca. Konserwator przychyliła się do tej opinii. Pomysł odtworzenia na Głównym Rynku trawnika sprzed II wojny światowej umarł więc śmiercią naturalną. Według pani profesor jest wiele pomysłów i sposobów na ukwiecenie każdego miejsca w mieście. Można to zrobić przywieszając kwiatony na latarniach, czy stawiając np. przy wejściu do ratusza” - dodała.

Obok studni powstanie fontanna posadzkowa. W budżecie na ten cel zabezpieczono 2 mln złotych, a pierwsze prace mają ruszyć w październiku 2017 roku.

Decyzji prezydenta sprzeciwia się „Komitet Ratowania Klombu” na czele z Maciejem Błachowiczem, historykiem i miejskim aktywistą. Członkowie komitetu uważają, że likwidacja klombu oszpeci zabytkowy fragment miasta. W tej sprawie skierowali do prezydenta miasta petycję. Według nich przed ratuszem należy zachować istniejącą zieleń, a nawet zwiększyć jej ilość w postaci stałej np. drzew i krzewów.

„Jest rzeczą niezmiernie smutną, że na terenie miasta lokacyjnego w okresie pana prezydentury nie zasadzono żadnego drzewa. Bardzo liczymy, że doprowadzi pan, że miasto lokacyjne będzie bardziej zielone niż dotychczas. Jednocześnie uważamy, że można pogodzić zwolenników klombu kwiatowego i wypoczynku na trawie przywracając przedwojenny kształt zieleńca” – czytamy w petycji.

Członkowie komitetu domagają się opracowania ekspertyzy udowadniającej unikatowość odkrytej studni w skali ogólnopolskiej oraz ekspertyzy historyków sztuki, zajmujących się architekturą międzywojenną i odbudową miast historycznych.

„Nasuwają się tu dwa nazwiska: prof. Małgorzaty Omilanowskiej - autorki ważnego artykułu o odbudowie Kalisza i dr. Pawła Dettloffa - znawcy problemu odbudowy i restauracji zabytków architektury. Ze względu na to, że są to nazwiska znaczące w nauce polskiej my jako sygnatariusze listu uznamy ekspertyzę tych osób za wiążącą i ostateczną” – powiedział PAP Maciej Błachowicz.

Pod petycją podpisało się 40 osób. Zdaniem członków komitetu w tej sprawie nie należy przeprowadzać konsultacji społecznych.

”Moim zdaniem mieszkańcy nie są władni zdecydować o tym, bo do tego trzeba specjalistycznej wiedzy. Oni mogą mieć zdanie na temat, czy chcą iść w nowoczesność czy powrócić do przeszłości” – powiedział Błachowicz. (PAP)