Jak powiedział PAP Ryciak, w piątek rano wystąpił problem związany z wyszukiwarką w module PESEL – błąd 500. Zapewnił jednak, że problem ten został usunięty około godziny 11-tej. "Przyczyny awarii są w trakcie analizy" - dodał.

O awarii Systemu Rejestrów Państwowych poinformowało w piątek rano radio RMF FM. Rozgłośnia podała, że w nocy rządowi informatycy instalowali nową wersję systemu informatycznego Źródło i całość się popsuła.
Ryciak wyjaśnił PAP, że w module Baza Usług Stanu Cywilnego występuje problem przy wydawaniu odpisów zupełnych akt małżeństwa – system niepoprawnie wyświetla i drukuje odpis zupełny, podczas gdy baza danych przechowuje poprawnie dane.

"Odpowiednia poprawka do systemu została przygotowana i jest w trakcie testów. W przypadku pozytywnego wyniku jeszcze dziś będzie wdrożona produkcyjnie" - wyjaśnił rzecznik.

Uruchomiony w marcu 2015 r. System Rejestrów Państwowych łączy w całość pięć rejestrów (modułów): PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Bazę Usług Stanu Cywilnego, Centralny Rejestr Sprzeciwów oraz System Odznaczeń Państwowych.(PAP)