W środę na stronie internetowej uczelni został zamieszczony komunikat "Rząd negatywnie o podziale".

"Na ręce rektora UMK wpłynęło 16 marca stanowisko Rady Ministrów dotyczące projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego na bazie Collegium Medicum UMK. Stanowisko Rady Ministrów - uwzględniające szereg merytorycznych argumentów za zachowaniem dotychczasowej struktury UMK - zawiera negatywną opinię projektu" - napisano m.in. w komunikacie.

Sprawa dotyczy obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, który z ponad 160 tys. podpisami poparcia 7 stycznia został złożony w Sejmie. Nowa uczelnia miałaby powstać wskutek wyłączenia ze struktury UMK w Toruniu funkcjonującego w Bydgoszczy Collegium Medicum. Pierwsze czytanie projektu miało odbyć się na obecnym posiedzeniu Sejmu, ale zostało przeniesione na kolejne posiedzenie.

"Doszło do niedopatrzenia, gdyż chodziło nie o stanowisko, ale o projekt stanowiska rządu, które otrzymaliśmy od jednego z ministerstw. Niestety, nie zaznaczyliśmy wyraźnie, że jest to projekt" - powiedział PAP rzecznik UMK dr hab. Marcin Czyżniewski. Komunikat o rzekomym stanowisku został usunięty ze strony uczelni.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w liście do rektora UMK prof. dr hab. Andrzeja Tretyna napisał, że w związku z publikacją nieprawdziwych informacji oczekuje "publicznego wyjaśnienia celowości wprowadzenia w błąd opinii publicznej".

Bruski zaznaczył, że jego oczekiwane wynika z dużego zainteresowania sprawą mieszkańców Bydgoszczy, z których ok. 160 tys. poparło obywatelski projekt utworzenia Uniwersytetu Medycznego.

"Bardzo żałuję, że unika Pan otwartej dyskusji na temat projektu, do czego doskonałą okazją była nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Taką samą rolę może odegrać debata z Pana udziałem, którą zamierza zorganizować samorząd studencki Collegium Medicum UMK" - napisał prezydent Bydgoszczy.

Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstało w 2004 r., gdy Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy połączyła się z UMK. Collegium funkcjonuje w Bydgoszczy.

Idea utworzenia Uniwersytetu Medycznego ma zwolenników przede wszystkim w Bydgoszczy, gdzie głównie zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Projekt został poparty przez prezydenta i radnych, a także przez bydgoskich posłów.

Stanowczy sprzeciw wobec projektu ustawy wyraził Senat UMK, który w przyjętej uchwale opowiedział się za integralnością uczelni. Przeciwni są też toruńscy posłowie.

Negatywną opinię w sprawie projektu wyraził również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także m.in. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.(PAP)