"W 2009 (w wyborach przedterminowych na prezydenta Olsztyna- PAP) kandydatem Stronnictwa był Piotr Grzymowicz. Teraz zdecydowaliśmy, że wystawimy swego kandydata Marcina Adamczyka, który powalczy o urząd prezydenta i miejmy nadzieję, że osiągnie dobry wynik"- powiedziała PAP we wtorek Pasławska.

Podkreśliła, że oficjalne ogłoszenie i przedstawienie kandydatury nastąpi podczas konwencji Stronnictwa w Olsztynie pod koniec września albo na początku października.

O fotel prezydenta Olsztyna ubiegać się będą oprócz Adamczyka, startujący z własnych komitetów wyborczych: obecny prezydent Piotr Grzymowicz, były prezydent Jerzy Małkowski, odwołany w 2009 roku w referendum przez mieszkańców po wybuchu tak zwanej seksafery oraz Andrzej Ryński (członek SLD) prezydent Olsztyna w latach 1994-98. Kandydatką PO jest Anna Wasilewska zasiadającą w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego, PiS wystawił posłankę Iwonę Arent, a z Kongresu Nowej Prawicy startuje Andrzej Maciejewski.

Szef PSL na Warmii i Mazurach poseł Stanisław Żelichowski zaznaczył, że wystawienie przez ludowców kandydata w wyborach na prezydenta Olsztyna służy "policzeniu elektoratu". Stwierdził przy tym, że "startuje czterech silnych kandydatów: Grzymowicz, Małkowski, Ryński i Wasilewska". "W drugiej turze, jeśli do niej dojdzie, PSL poprze Piotra Grzymowicza" - dodał Żelichowski.

Adamczyk ma 38 lat, jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2005 – 2011 był etatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, od marca 2006 r. jest radcą prawnym.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.(PAP)