Pierwsze znaki kodeksu ColorADD pojawią się na światłach sygnalizacji miejskiej, ułatwiając kierowcom cierpiącym na daltonizm poprawny odbiór wyświetlających się kolorów.

“To bardzo ważny krok w realizacji misji naszego miasta, jaką jest tworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej mieszkańców i gości. Od kilku lat wprowadzamy różne rozwiązania służące temu, by nikt nie czuł się wykluczony z życia społecznego: poprawiamy krawężniki, podjazdy dla niepełnosprawnych i udrażniamy przejścia, do których dostęp miały tylko osoby sprawne fizycznie” - powiedział Guilherme Pinto, burmistrz Matosinhos.

Według zapewnień władz portugalskiego miasta jeszcze w tym roku znaki systemu identyfikacji kolorów ColorADD pojawią się w budynkach użyteczności publicznej, na ulicznych tablicach przedstawiających mapę miasta oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

“W dalszej kolejności nowy system zostanie wdrożony w miejscowych hotelach, obiektach sportowo-rekreacyjnych, teatrach oraz kinach, a także w szkołach i placówkach służby zdrowia” - dodał Pinto.

Władze Matosinhos szacują, że osoby cierpiące na daltonizm stanowią 5 proc. mieszkańców gminy.

Autorem systemu identyfikacji barw ColorADD jest portugalski designer Miguel Neiva. W 2010 r. w szpitalu Sao Joao w Porto po raz pierwszy wprowadził on kodeks czarno-białych znaków graficznych odpowiadających 21 kolorom i ich odcieniom. W ub.r. zamiar wykorzystania tego systemu wyrazili organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w 2016 r.

Daltonizm, zwany także deuteranopią, uniemożliwia prawidłowe odróżnianie kolorów. Schorzenie to uwarunkowane jest zazwyczaj genetycznie. W rzadkich przypadkach pojawia się na skutek stosowania leków lub uszkodzenia oka. Według historyków znanymi daltonistami byli m.in. malarze Vincent Van Gogh oraz Artur Grottger.