Budową sieci zajmie się gdyńska firma Laboratorium Badawcze Zenit Paweł Karcz. Sieć będzie oparta na 77 km nowych i 350 km istniejących światłowodów, 17 stacjach bazowych LTE i 15 hotspotach, czyli punktach bezprzewodowego dostępu do internetu.

Sieć powstanie na terenie powiatów: białogardzkiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, sławieńskiego, stargardzkiego i świdwińskiego.

W zasięgu sieci znajdzie się 41 gmin i 406 miejscowości. Dostęp do internetu ma dzięki niej zyskać 2,5 tys. gospodarstw domowych, w których mieszka 101 tys. ludzi. Zakończenie inwestycji przewidziano na koniec marca 2015 r.

Unijne dofinansowanie szacowanego na 20,5 mln zł projektu w wysokości 9,9 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007–2013.

Jak powiedział w piątek wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski, jest to jeden z największych pod względem wartości projektów budowy sieci teleinformatycznych w regionie.

Jakubowski dodał, że w ramach wpisanego do regionalnego programu operacyjnego 2007–2013 działania Rozwój społeczeństwa informacyjnego/infrastruktura społeczeństwa informacyjnego podpisano 25 umów na budowę sieci teleinformatycznych o łącznej wartości 164 mln zł. Unijne wsparcie dla tych zadań wynosi 96 mln zł.

Laboratorium Badawcze Zenit specjalizuje się w projektach związanych z technikami radiokomunikacyjnymi. Firma m.in. prowadzi badania nad bezzałogową platformą latającą, pływającym laboratorium do tworzenia cyfrowych map nawigacyjnych oraz buduje sieci teleinformatyczne. Jeden z takich projektów wykonywany jest w 14 powiatach województwa pomorskiego.

Paweł Karcz powiedział w piątek, że przy realizacji zachodniopomorskiej inwestycji wykorzystane będą najnowsze dostępne na rynku technologie. Dodał, że zaletą budowanej sieci ma być jej mieszany charakter, umożliwiający zarówno przewodowy, jak i radiowy dostęp do internetu.(PAP)