Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował na wtorkowej konferencji, że ratusz podpisał umowy na 45 projektów realizowanych indywidualnie przez gminy, w partnerstwie gmin, w partnerstwie z Warszawą, a także przez prężnie działające na obszarze metropolii organizacje pozarządowe i przedsiębiorców prywatnych.

 

„Wszystko jest spięte jedną klamrą: partnerstwem wynikającym z porozumienia 40 gmin podpisanego w lutym 2014 r. oraz wspólną strategię inwestycyjną” – zaznaczył Olszewski.

 

Jak wskazał, najwięcej dofinansowania - 230 mln zł – zostanie przeznaczone na drogi rowerowe. W ramach tych projektów do 2018 r. powstanie 327 km dróg, m.in. w Warszawie (otrzyma z tej puli 71,6 mln zł – 19 tras o długości 73,4 km), Grodzisku Mazowieckim, Michałowicach, Żyrardowie, Milanówku, Markach, Zielonce oraz Błoniach.

 

Olszewski zwrócił uwagę, że sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej utworzy korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Ma to być alternatywą dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem, ponieważ korzystanie z roweru ogranicza emisję zanieczyszczeń powietrza oraz hałas, a także poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 

Wiceprezydent poinformował, że 59,1 mln zł zostanie przeznaczonych na parkingi „Parkuj i Jedź”. Powstaną 23 obiekty z 2711 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i 1133 dla rowerów.

 

Planowane inwestycje to wybudowanie nowych lub przebudowanie już istniejących parkingów w Warszawie oraz w gminach sąsiadujących ze stolicą, m.in. w Markach, Lesznie, Wołominie, Kobyłce, Legionowie, Ząbkach, Pruszkowie, Piastowie i Michałowicach.

 

Ratusz podpisał też umowy na wsparcie finansowe miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki 22,6 mln zł powstanie 933 miejsc opieki w Warszawie i okolicznych gminach.

 

Ponad 15 mln zł trafi do Warszawy na dofinansowanie 700 miejsc w nowych żłobkach na Białołęce, Pradze-Południe i Żoliborzu; kolejne projekty dotyczą utworzenia nowych miejsc na Woli, Mokotowie, Pradze-Południe, w Ursusie i na Bemowie. 100 miejsc dla dzieci powstanie na terenie Grodziska Mazowieckiego, Wiązowny i Piastowa.

 

Olszewski podkreślił, że nowe miejsca mają nie tylko umożliwić bezpieczną opiekę nad dziećmi, ale powinny ułatwić rodzicom, jak najszybszy powrót na rynek pracy.

 

7,6 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczonych na edukację – pula ma objąć ponad 7,6 tys. uczniów i 511 nauczycieli.

 

W ramach projektu będą organizowane dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, wdrażane będą nowe eksperymentalne formy i programy nauczania oraz planowane jest wyposażenie szkół i placówek oświatowych w pomoce dydaktyczne. Dla nauczycieli przewidziano szkolenia i studia podyplomowe. Projekty będą realizowane m.in. w Warszawie, Błoniu, Nadarzynie i Kobyłce.

 

895,5 tys. zł zostanie przeznaczonych na doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Inwestycje Warszawy i 39 podwarszawskich gmin realizowane są dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 165 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. (PAP)

 

 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o związkach metropolitalnych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł