Kurator podkreśliła podczas konferencji prasowej, że z informacji kuratorium wynika, iż wszystkie szkoły rozpoczną nowy rok szkolny zgodnie z planem. "Nie będzie żadnych opóźnień" - mówiła. "Wiemy, że wszystkie samorządy otworzą szkoły dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim" - dodała.

Z kolei minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że na pomoc dla szkół, które ucierpiały podczas nawałnic przeznaczono 100 mln zł. "Mamy gotowe na to pieniądze, tzw. rezerwę 04. Dyrektorzy wiedzą, co to jest za rezerwa, samorządowcy też wiedzą. Będziemy wypłacać pieniądze od ręki, bez zbędnej zwłoki. Tam jest tej chwili ok. 100 mln zł. Jeżeli zabraknie, są jeszcze w zapasie dwie inne rezerwy" - powiedziała Zalewska.

Minister zwróciła uwagę, że Rada Ministrów na mocy specjalnej uchwały uruchomiła pomoc w wysokości 5 mln zł na zasiłki dla dzieci od 500 do 1000 zł. Zaznaczyła, że środki mogą być przeznaczone m.in. na pomoc psychologiczno-pedagogiczną i obozy dla dzieci.

Zalewska podkreśliła, że dla gminy Parchowo uda się dostarczyć samochód przystosowany do przewozu niepełnosprawnych - ten, z którego korzystała wczesniej, uległ zniszczeniu. "Wykonałam tel. do pani premier, która w ciągu 10 min. poinformowała mnie, że Fundacja Orlen kupi ten samochód" - powiedziała Zalewska.

W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia. (PAP)