Komitet Bezpartyjni Samorządowcy powstał w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że „nie chcą być klientami partii politycznych”. Liderami nowego środowiska są prezydent Lubina Robert Raczyński oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Wiktorska-Święcka powiedziała na konferencji prasowej, że zdecydowała się kandydować, ponieważ „stare, wciąż nierozwiązane problemy Wrocławia wymagają nowego podejścia, wiedzy, innowacyjności oraz poszukania źródeł, które są niewykorzystane”.

„Na można czekać na nowy rozdział we Wrocławiu aż cztery lata, gdy zmieni się obecny lider. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy rok 2014 jest datą początkową w nowym podziale środków europejskich. Obecnie nie jesteśmy dobrze przygotowani, by wykorzystać to finansowanie” - dodała Wiktorska-Święcka.

Kandydatka podkreśliła, że niezbędne będą zmiany w stylu zarządzania miastem, które mają polegać na „nastawieniu na dialog, współpracę i partnerstwo”.

Zapowiedziała, że swój szczegółowy program wyborczy i zespół ekspertów przedstawi za tydzień, ale zasygnalizowała, że wśród problemów Wrocławia widzi np. brak systemu komunikacji aglomeracyjnej, czy też pilną konieczność podniesienia jakości miejsc pracy.

Wiktorska-Święcka zaznaczyła, że zdecydowała się kandydować z KWW Bezpartyjni Samorządowcy, ponieważ to ugrupowanie „upomina się o samorząd, poprawę reformy samorządowej i komfort życia mieszkańców”.

„Tam, gdzie rządzą liderzy Bezpartyjnych Samorządowców, gminy naprawdę się rozwijają, a ludziom żyje się dostatniej” - mówiła kandydatka na prezydent Wrocławia.

Aldona Wiktorska-Święcka ma 44 lata i jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest specjalistką w zakresie polityk publicznych i zajmuje się m.in. rozwojem sektora publicznego, zarządzaniem publicznym, polityką zrównoważonego rozwoju oraz rozwoju obszarów metropolitarnych i aglomeracji. Doradza też wielu samorządom i organizacjom m.in. przy opracowywaniu strategii rozwoju regionalnego; jest ekspertem ONZ i Parlamentu Europejskiego.

O prezydenturę we Wrocławiu zamierzają też walczyć: obecny prezydent Rafał Dutkiewicz (popierany przez własny komitet i przez PO), Mirosława Stachowiak-Różecka (radna PiS), działacze osiedlowi i przedsiębiorcy Waldemar Bednarz (popierany przez SLD, Unię Pracy, Partię Zieloni, PPS) i Robert Maurer (Kongres Nowej Prawicy), informatyk Konrad Rychlewski (KWW Lewica) oraz Tomasz Owczarek, 27-letni księgowy i kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.(PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>