Zainteresowanych kupnem nieruchomości należącej do powiatu suwalskiego było trzech oferentów. Cena wywoławcza, obniżana już kilkakrotnie, wynosiła 1 mln zł. Nabywca, przedstawiciel branży hotelarskiej Krzysztof Szadurski, przebił ją o 20 tys. zł.

"Zrobiony został pierwszy krok" - powiedział PAP starosta Ołdakowski. I wyjaśnił, że formalności będą jeszcze trwały, bo część nieruchomości stanowią grunty rolne i leśne.

Transakcja będzie zawarta po decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych i Lasów Państwowych co do prawa pierwokupu.

Po raz pierwszy władze powiatu chciały zabytkowe ruiny wraz z działką, której część stanowi stary park nad rzeką Rospudą, sprzedać na początku 2012 roku. Rzeczoznawcy wycenili wówczas nieruchomość na 3,1 mln zł, ale nie zgłosił się żaden chętny.

W kolejnych przetargach cenę wywoławczą obniżono do ok. 1,5 mln zł, ale także wtedy chętnych nie było.

Teraz cena wywoławcza znowu została obniżona o jedną trzecią i wynosiła 1 mln zł. Nabywca będzie też mógł skorzystać z możliwości dodatkowego obniżenia ceny, czyli tzw. ulgi konserwatorskiej, za zabytkowy obiekt, czyli w praktyce zapłaci o ok. 25 proc. mniej od wylicytowanej ceny.

 

Szadurski powiedział po przetargu dziennikarzom, że chce pałac Paca odbudować w kształcie historycznym, na ile będzie to możliwe w oparciu o historyczne źródła. "Chciałbym, żeby ta inwestycja służyła promocji dziedzictwa narodowego, kultury i turystyki" - mówił.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj jest w ruinie i wciąż niszczeje, także z powodu działań wandali.

W ostatnich latach udało się powiatowi suwalskiemu wyremontować budynek XIX-wiecznej kordegardy, znajdujący się przy bramie wjazdowej prowadzącej do pałacu. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać pieniądze z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. W budynku działa Centrum Obsługi Turysty, z zapleczem konferencyjnym i miejscami noclegowymi. (PAP)