W targach bierze udział ponad 160 firm z 25 krajów. Wśród nich są takie koncerny jak Pratt&Whitney, Lockheed Martin, Airbus, Safran czy Polska Grupa Zbrojeniowa. Impreza potrwa to czwartku.

Hamryszczak w swoim wystąpieniu przypomniał, że rząd w lutym br. przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

„Dokument ten stanowi kompleksową odpowiedź na dotychczasowe błędy transformacji gospodarki, jak i również na nowe wyzwania stające przed polityką społeczno-gospodarczą współczesnego państwa” - dodał.

Według niego nowe wyzwania wymagają przedefiniowania roli państwa w gospodarce.

Wiceminister zaznaczył, że jednym z priorytetów zapisanych w SOR jest inteligentna reindustrializacja i zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki, w tym przemysłu lotniczego.

„Przemysł lotniczy w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie. A innowacyjność odgrywa w nim kluczową rolę” - stwierdził.

Hamryszczak dodał, że czwarta rewolucja przemysłowa stawia przed przemysłem lotniczym wyzwania w zakresie nowego modelu produkcji podzespołów lotniczych. „Jest to związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych wytwarzanych w inteligentnych fabrykach” - wyjaśnił wiceminister.

Zapowiedział, że głównym celem polskiego przemysłu 4.0 będzie m.in. podniesienie konkurencyjności naszego przemysłu w zakresie wytwarzania maszyn, urządzeń i oprogramowania.

„Przemysł 4.0 jest lekarstwem na pułapki rozwojowe określone w SOR, czyli m.in. na uniknięcie pułapki średniego dochodu i przeciętnego produktu. Odpowiedzią na reindustrializację jest Polska Platforma Przemysłu 4.0 - jest to instytucja, która będzie elastycznie reagowała na potrzeby rynku, będzie odpowiedzialna za doprowadzenie polskiego przemysłu do poziomu określonego, jako 4.0” - powiedział Hamryszczak.

Dodał, że prace legislacyjne nad powołaniem tej instytucji są na ukończeniu.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że inteligentną specjalizacją Podkarpacia są lotnictwo i kosmonautyka, a to „zobowiązuje do organizowania tego typu przedsięwzięć”. „Zamierzamy je (targi – PAP) kontynuować. Mamy nadzieję, że zaowocują w przyszłości” – zauważył.

Ortyl zaznaczył, że w trakcie targów Podkarpacie chce promować możliwości inwestycyjne regionu.

Jego zdaniem, o tym, że inwestowanie na Podkarpaciu jest „dobrym wyborem” świadczą liczne „światowe marki nie tylko z branży lotniczej, które już funkcjonują na Podkarpaciu”.

Z kolei Stephane Castet, prezes BCI Aerospace - firmy organizującej targi wspólnie z województwem podkarpackim - podkreślił, że targi po raz pierwszy odbywają się w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Głównym celem targów jest wspieranie małych i średnich firm. Chcemy im pomóc w nawiązywaniu kontaktów z wielkimi firmami” – dodał.

Castet przypomniał, że jego firma organizuje ponad 40 imprez i wystaw w ponad 30 krajach.

W Jasionce spotkają się liderzy przemysłu lotniczego i obronnego z całego świata. Będą mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, bo celem targów jest przede wszystkim integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy małych i średnich firm z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze. (PAP)