Jak podkreślił podczas uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, nowy szynobus jest nowoczesnym, komfortowym i ekologicznym środkiem transportu.

Zapowiedział, że na podkarpackich torach wkrótce pojawi się jeszcze sześć nowych szynobusów. „Inwestycje w nowy tabor powinny poprawić komfort korzystania z transportu kolejowego w województwie” - dodał Ortyl.

Szynobus dostarczyła na Podkarpacie firma Newag z Nowego Sącza. Jej prezes Zbigniew Konieczek zaznaczył, że wyposażenie pociągu jest na bardzo wysokim poziomie. „Takich szynobusów nie spotyka się codziennie na polskich torach” - powiedział.

Szynobus, który pierwszy kurs na trasie Rzeszów-Przemyśl odbędzie już w niedzielę, będzie mógł jechać z prędkością do 160 km/h; zmieści ponad 300 pasażerów. Wyposażony jest m.in. w windy dla niepełnosprawnych, w środku znajdują się dwa biletomaty. Cały pojazd jest objęty monitoringiem oraz klimatyzowany. W szynobusie będzie można korzystać bezpłatnie z internetu poprzez WiFi.

Szynobus składa się z trzech wagonów, jest pomalowany w niebiesko-zielone barwy, które nawiązują do logo Podkarpacia. Pociąg nosi imię kardynała Adama Kozłowieckiego, dlatego na pojeździe znajdzie się także herb kardynała - z taką prośbą zwróciła się do zarządu województwa Fundacja im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”.

Fundacja chce w ten sposób przybliżyć postać kardynała Kozłowieckiego, który wywodzi się z Podkarpacia (urodził się w Hucie Komorowskiej). W 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie, a później śluby zakonne. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a potem do Dachau. Po wojnie wyjechał na misję jezuicką do Afryki. W 1959 r. został pierwszym arcybiskupem Lusaki (stolica Zambii). W lutym 1998 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł w 2007 roku w Lusace.

W latach 2014-2015 zarząd województwa podkarpackiego planuje kupić kolejnych sześć pojazdów szynowych. Będą one finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego i z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość tych zamówień to blisko 79 mln zł. (PAP)

huk/ mki/ jra/