W poniedziałek w Poznaniu PO zaprezentowała swoje listy kandydatów na radnych. Platforma wystawiła w siedmiu okręgach 72 kandydatów, wśród nich jest 15 obecnych radnych. W tej chwili klub PO liczy 16 radnych, jest największym klubem w Radzie. O mandat w listopadowych wyborach ubiegać się będzie 28 kobiet i 44 mężczyzn.

„Mamy bardzo dobrych kandydatów, łączących doświadczenie z młodością, entuzjazmem. Tylko duże ugrupowania są w stanie znaleźć kandydatów, którzy mają potencjał do tego, by zajmować się pełnym zakresem działalności miasta” – powiedział na konferencji szef miejskich struktur PO Filip Kaczmarek.

W 2010 roku PO wprowadziła do Rady 17 radnych, cztery lata wcześniej – 19 radnych. Tym razem partia liczy na powtórzenie wyniku z 2006 roku. Kandydat PO na prezydenta miasta Jacek Jaśkowiak poinformował, że w najbliższych dniach zaprezentowany zostanie program wyborczy.

„Nasze priorytety to przede wszystkim poznańska gospodarność – coś, czego nam dziś brakuje, to także: ład i porządek, zrównoważony transport, czy kulturalny Poznań. Priorytetów mamy dziesięć, w najbliższych dniach wszystkie je przedstawimy i rozwiniemy” – powiedział Jaśkowiak.

PO nie ukrywa, że liczy na zdobycie w Poznaniu nie tylko największej liczby mandatów w radzie miasta, ale i fotela prezydenta. By tak się stało, Jaśkowiak musiałby wygrać m.in. z urzędującym od 1998 roku Ryszardem Grobelnym.

„Zasadniczy wpływ na to, co się dzieje w mieście, ma organ wykonawczy, czyli prezydent miasta. My, radni, odpowiadamy za stanowienie lokalnego prawa, ale nie za sposób wdrożenia konkretnych projektów. Za to odpowiada prezydent” - powiedział radny PO Grzegorz Ganowicz. Obecny przewodniczący Rady ubiega się o reelekcję, jest liderem listy w jednym z okręgów.

Zdaniem samorządowców, sukces wyborczy Jaśkowiaka w dużej mierze zleżeć będzie od skuteczności dotarcia do elektoratu Platformy.

„Wiele wskazuje na to, że w Poznaniu będzie druga tura wyborów prezydenckich. Elektorat PO w wyborach do rady miasta głosuje na Platformę, ale w wyborach prezydenckich w części głosuje na Ryszarda Grobelnego. Naszym zadaniem jest dotarcie do wyborców z przekazem, że Ryszard Grobelny w swoich poglądach, działaniach w ostatnim czasie zbliżył się do PiS” - powiedział PAP radny i kandydat na radnego Mariusz Wiśniewski.

W wyborach na prezydenta Poznania, oprócz Jaśkowiaka i Grobelnego, wystartują też Tadeusz Dziuba (PiS), Tomasz Lewandowski (SLD), Zygmunt Kopacz (Kongres Nowej Prawicy), a także kandydaci niezależni: Maciej Wudarski i Anna Wachowska-Kucharska. (PAP)