Jak poinformował we wtorek szef elbląskiej PO Jerzy Wcisła zarówno zarząd powiatu, jak i rada powiatu Platformy, obradujące we wtorek, zdecydowały, że partia nie będzie wystawiać swego kandydata, ale poprze Witolda Wróblewskiego. Jest on obecnie wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego (w sejmiku rządzi koalicja PO i PSL), a w przeszłości był wiceprezydentem Elbląga.

"Poprzemy kandydaturę Witolda Wróblewskiego, bo uznaliśmy, że w sytuacji, gdy w Elblągu rozhuśtywane są nastroje, nagłaśniane są inicjatywy referendalne, to aby nie wtłaczać kampanii samorządowej w stare koleiny (kampanii referendalnej z 2013 roku) najlepszym kandydatem będzie osoba, która nie jest związana z żadnym szyldem politycznym" - wyjaśnił szef elbląskiej PO Jerzy Wcisła.

Podkreślił, że Wróblewski, startujący z własnego komitetu wyborczego jako kandydat na prezydenta, będzie kandydatem ponadpartyjnym, popieranym przez dwie partie PO i PSL.

Witold Wróblewski z rozmowie z PAP powiedział, że zależy my na tym, by jednoczyć ugrupowania dla rozwiązania ważnych spraw dla Elbląga.

"Wspólne działanie daje efekty, niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy polityczne. Startuję z własnego komitetu wyborczego pod hasłem +Elbląg jest naszą wspólną sprawą+, chcemy jednoczyć działania, by rozwiązać większość spraw ważnych dla mieszkańców Elbląga" - zaznaczył Wróblewski.

Pytany, czy w wyniku porozumienia z PO i uzyskania poparcia od tej partii, Platforma będzie liczyć na stanowiska wiceprezydentów odpowiedział, że "na pewno powstanie koalicja".

"Najpierw musimy wygrać wybory i mieć większość w radzie. To prezydent oczywiście dobiera sobie wiceprezydentów, by realizować program" - podkreślił Wróblewski.

Szef PSL na Warmii i Mazurach poseł Stanisław Żelichowski dodał, że Wróblewski zyskał poparcie jego partii, bo ma szanse wygrać wybory na prezydenta Elbląga. "Chodziło nam głównie o to, by nie upolityczniać i nie upartyjniać tych wyborów, w wyborze prezydenta miasta decyduje osobowość, a Witold Wróblewski mając już doświadczenie w samorządzie, zdolności, umiejętności dowiódł, że sprawdzi się" - ocenił poseł Żelichowski.

Od 2013 roku prezydentem Elbląga jest Jerzy Wilk (PiS), który wygrał wybory przedterminowe, po tym jak mieszkańcy odwołali w referendum lokalnym prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta, gdzie Platforma miała większość.

Wilk zapowiedział już ponowne ubieganie się o urząd prezydenta Elbląga. (PAP)