"Rozporządzenie narusza szereg przepisów Konstytucji RP - tj. art. 7 oraz art. 22. Opublikowane rozporządzenie w konsekwencji prowadzi do złamania podstawowych zasad ustroju i funkcjonowania państwa, jakimi są zasada demokratycznego państwa prawnego, zasada legalizmu oraz zasada działalności wolności gospodarczej" - napisano we wniosku, skierowanym do premier Ewy Kopacz.

Jak podano, do wniosku załączono pięć niezależnych opinii prawnych, potwierdzających wątpliwości P4 co do legalności rozporządzenia MAiC.

Podpisano rozporządzenie ws. zmian w aukcji LTE >>>

Minister Andrzej Halicki podpisał w zeszłym tygodniu rozporządzenie, które zmienia zasady aukcji LTE w ten sposób, że w ostatniej rundzie aukcji usuwa jakiekolwiek górne ograniczenie licytowanej ceny. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 października.

"Przyjąłem rozporządzenie własne, które uważam za najlepsze rozwiązanie tej sytuacji. Rozporządzenie pomoże ten proces usprawnić i nie doprowadzić do monopolizacji rynku internetu LTE. Jest też najkorzystniejsza dlatego, że dzięki niej nie będziemy prolongować tego opóźnienia, które grozi nam karami i sankcjami ze strony UE" - powiedział wówczas dziennikarzom Andrzej Halicki.

Haitong Bank ocenił w raporcie z 28 września, że może to być bardzo niekorzystne dla wszystkich operatorów uczestniczących w wyścigu po LTE, ponieważ nie tylko umożliwia wzrost i tak bardzo już wysokiej ceny za LTE, ale także niesie wysokie ryzyko dalszej eskalacji cen w ostatniej rundzie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej od lutego prowadzi aukcję zasobów radiowych 800 MHz i 2,6 GHz przeznaczonych dla operatorów komórkowych na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE. W aukcji biorą udział Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel oraz NetNet (spółka syna Heronima Ruty, współwłaściciela Cyfrowego Polsatu).

Po 104. dniu licytacji najtańszy z pięciu bloków z pasma 800 MHz kosztował 1,252 mld zł, a najtańszy z czternastu z pasma 2,6 GHz - 36,85 mln zł. Ceny wywoławcze wynosiły odpowiednio 250 mln zł i 25 mln zł.

Halicki: obywatele chcą szybkiego zakończenia aukcji LTE >>>

Wcześniej P4 (Play) i Polkomtel apelowały o zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia MAC mającego na celu szybsze zakończenie trwającej od pół roku aukcji w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Apel skierowały "do wszystkich organów państwa" upoważnionych do kierowania aktów prawnych do TK.

Zdaniem operatorów minister administracji i cyfryzacji "łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE". (PAP)