"Do końca roku zakładamy ogłoszenie nowych przetargów na ok. 6 mld zł, natomiast sytuacja może być dynamiczna po 6 lipca, kiedy będzie decyzja Komisji Europejskiej dotycząca przyznanych nowych środków na projekty CEF (Connecting Europe Facility - PAP). Jeśli będzie korzystna dla nas, to przetargów będzie więcej" - powiedział.

Prezes spodziewa się, że z tego instrumentu Polska może otrzymać do 4 mld zł. Dodał, że część tych środków jest uwzględniona w projektach znajdujących się w przygotowaniach i procedurach przetargowych. 

"Plan (rozliczeń z wykonawcami - PAP), który mamy opracowany na ten rok, ok. 5,5 mln zł, jest realizowany w terminie" - powiedział. Przyjęty we wrześniu 2015 r. Krajowy Program Kolejowy do 2023 r. zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 66 mld zł. 

Merchel podtrzymał wcześniejsze plany PKP PLK w zakresie podpisywania nowych umów. "Od początku roku podpisaliśmy kontrakty o wartości 10 mld zł i liczymy, że do końca czerwca wartość ta wzrośnie do 11 mld zł" - powiedział. "W tym roku jeszcze będzie ok. 10 mld zł, czyli dwadzieścia kilka miliardów będziemy mieli zakontraktowane łącznie z poprzednim rokiem" - dodał. 

W kwietniu PKP PLK zakładały, że do końca 2017 r. zostaną podpisane umowy na ok. 25 mld zł. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł