Na razie nie zostało jeszcze ogłoszone nazwisko następcy Spyry.

47-letni Spyra był wicewojewodą śląskim od lutego 2011 r. Wcześniej był m.in. członkiem zarządu woj. śląskiego.

Piotr Spyra pochodzi z Mikołowa, z zawodu jest historykiem. Należy do Platformy Obywatelskiej od 2009 r.; z jej listy został radnym Sejmiku Woj. Śląskiego w 2010 r. Radnym wojewódzkim był już od 2006 r., kiedy to został wybrany z listy PiS. Potem był związany z Prawicą Rzeczypospolitej; w 2007 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy LPR.

Przed przystąpieniem do PO, a po rozstaniu z Prawicą Rzeczypospolitej, Spyra reprezentował nowopowstały wówczas klub Przymierze Regionalne. Dzięki zawartej w sejmiku umowie w 2008 r. został członkiem zarządu województwa, gdzie odpowiadał m.in. za sprawy infrastruktury.

18 lat temu Spyra stworzył i został szefem Ruchu Obywatelskiego „Polski Śląsk”, który powstał m.in. na fali sprzeciwu wobec prób zarejestrowania Związku Ludności Narodowości Śląskiej oraz działań Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). Od tego czasu Spyra uznawany jest za głównego adwersarza szefa Ruchu, Jerzego Gorzelika.

Po wyborach samorządowych 2010 r., gdy zwycięska PO zawiązała koalicję z PSL i RAŚ, Spyra znalazł się poza zarządem województwa, w którego skład wszedł Gorzelik. Ostatecznie koalicja z RAŚ rozpadła się w kwietniu 2013 r. - wystąpił z niej RAŚ.

Wobec ponownego przystąpienia RAŚ do koalicji PO-PSL-SLD, co ostatecznie nastąpiło w poniedziałek, Gorzelik był sceptyczny; członkiem zarządu województwa z ramienia Ruchu został szef klubu radnych tego ugrupowania w Sejmiku i jego pierwszy wiceprzewodniczący Henryk Mercik. Członkiem zarządu województwa przestała być natomiast Gabriela Lenartowicz z PO.

W czwartkowej rozmowie z PAP Mercik zapewnił, że niedawnym negocjacjom koalicyjnym podlegały jedynie kwestie merytoryczne pozostające w obrębie kompetencji władz samorządowych, rozmowy nie dotyczyły natomiast administracji państwowej. W jego opinii miejsce Spyry może teraz zająć np. Lenartowicz.

Po odwołaniu Spyry z funkcji drugiego wicewojewody śląskiego Piotra Litwy, pierwszym wicewojewodą nadal pozostaje Mirosław Szemla z PSL. (PAP)