Jak poinformował Krzystek, prace nad "Porozumieniem programowym dla Szczecina" trwały w gronie radnych nowej kadencji przez ostatnie kilka dni. Podkreślił, że znalazły się w nim także inicjatywy zgłoszone przez kluby.

"Uwzględnimy propozycje wszystkich sił politycznych" - powiedział Krzystek. "Wierzę, że ta formuła będzie służyła Szczecinowi, dzięki czemu będziemy rozwiązywać najważniejsze problemy naszego miasta" - dodał.

"W nowej kadencji największy wysiłek poświecimy rozwojowi nowych miejsc pracy. Będziemy wspierać firmy, które już funkcjonują w Szczecinie oraz szukać nowych. Przygotujemy program dla lokalnego biznesu. Chętnie wprowadzimy kartę młodego przedsiębiorcy. Będziemy również rozwijać współpracę z naszymi partnerami z Niemiec i Skandynawii" - powiedział Krzystek.

Prezydent zapewniał, że w nowej kadencji nadal będą wspierani zdolni uczniowie i rozwijana będzie infrastruktura oświatowa. Krzystek dodał, że przed miastem stoi również modernizacja linii tramwajowych i kolejny etap budowy szczecińskiego szybkiego tramwaju. Prezydent podkreślał także rolę mieszkańców i ich opinii w rządzeniu; służyć ma temu rozwinięty system konsultacji społecznych i spotkań z radami osiedli.

Krzystek poinformował także, że radni PO dokumentu nie sygnowali, chociaż znalazły się w nim ich propozycje. "Nadal rozmawiamy, wyjaśniamy wątpliwości. Jeżeli będzie to wymagało przygotowania osobnego dokumentu, chętnie złożę na nim podpis. Mogę podpisać kilka porozumień, jeśli będzie taka potrzeba" - dodał.

Także w poniedziałek radni wybrali przewodniczącego, którym został Artur Szałabawka (PiS). Szałabawka wygrał w głosowaniu z kandydatem PO Łukaszem Tyszlerem. Radni uzgodnili, że funkcja przewodniczego rady będzie przekazywana rotacyjnie. Szałabawka przekaże Tyszlerowi przewodnictwo nad radą miasta za rok, a ten z kolei przekaże je radnemu z ugrupowania, które zdobyło najwięcej głosów po PO i PiS w wyborach.

Zastępcami przewodniczącego rady zostali Tomasz Hinc (PiS) oraz Arkadiusz Marchewka (PO).

W zeszłym tygodniu podczas sesji inauguracyjnej radni nie wybrali przewodniczącego. W kuluarach mówiło się wtedy, że nie porozumieli się ws. ewentualnej koalicji.

W szczecińskiej radzie miasta PO i PiS zdobyły najwięcej mandatów (obie partie po dziesięć). W nowej radzie będą także radni klubu Szczecin dla Pokoleń Krzystka (osiem mandatów), SLD (dwa mandaty) i komitet Małgorzaty Jacyny-Witt (jeden mandat).

Rada miejska w Szczecinie liczy 31 radnych. W poprzedniej szóstej kadencji rady klub PO był w opozycji, a miastem nieformalnie współrządziły SLD i PiS. W radzie był jeszcze klub Szczecin dla Pokoleń oraz radni niezrzeszeni. (PAP)