Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła zgłaszając na wtorkowej sesji kandydaturę Ogłazy przedstawił jego dotychczasową drogę zawodową i zaapelował do radnych o przyjęcie tej kandydatury ze względu na – jak powiedział – „ogromne doświadczenie i wzorową pracę Ogłazy jako urzędnika” oraz jego „szeroką wiedzę na temat funkcjonowania regionu”.

Dopytywany poinformował, że Ogłaza będzie nadzorował dokładnie te obszary, które dotąd podlegały obecnemu już posłowi Kostusiowi, czyli Departament Infrastruktury i Gospodarki; Polityki Regionalnej i Przestrzennej; a także np. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki czy Zarząd Dróg Wojewódzkich.

W sejmiku woj. opolskiego koalicję tworzą PO, PSL i Mniejszość Niemiecka. PO w zarządzie województwa ma marszałka oraz członka zarządu; PSL – wicemarszałka i członka zarządu, a Mniejszość Niemiecka – wicemarszałka.

Hubert Kołodziej z klubu Mniejszości Niemieckiej powiedział PAP, że jego klub „jednoznacznie pozytywnie zaopiniował kandydaturę Ogłazy”. „Widzimy go jako osobę kompetentną, zaangażowaną, która już od wielu lat patrzy na sprawy województwa z pułapu ścisłego kierownictwa regionu. Jesteśmy przekonani, że ten zakres obowiązków, który przypadł panu Ogłazie, będzie dobrze jakościowo realizowany” – uznał Kołodziej.

Szefowa opozycyjnego klubu radnych PiS Violetta Porowska poproszona o komentarz do kandydatury Ogłazy jeszcze przed głosowaniem powiedziała, że sejmikowa koalicja „personalnie kręci się w swoim sosie” i że ona „nie będzie komentowała personalnych propozycji PO”, a sama zagłosuje przeciw.

Ostatecznie za obsadzeniem Ogłazy w roli członka zarządu woj. opolskiego głosowało 21 radnych, przeciw było 4, a dwójka wstrzymała się od głosu.

Ogłaza tuż po wyborze zapowiedział, że na początek chce spotkać się ze wszystkimi osobami odpowiadającymi za poszczególne obszary, które będą mu podlegać. Za najważniejsze i największe wyzwanie uznał przygotowanie i wdrożenie planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego woj. opolskiego. „Wbrew pozorom połączenie interesów wszystkich przewoźników – tych na szynach i tych na kołach jest bardzo istotne. To też zupełnie nowe zadanie, która wymaga bardzo poważnego podejścia” – zaznaczył

Zapowiedział także działania m.in. na rzecz rewitalizacji istotnych dla regionu linii kolejowych, takich jak Nysa – Opole, Opole – Kluczbork czy Nysa – Brzeg.

Ogłaza ma 36 lat. Z wykształcenia jest politologiem, kończył specjalności samorządowo-ustrojową oraz europeistykę. Przez 8 minionych lat był dyrektorem gabinetu wojewody opolskiego. W tym czasie był m.in. członkiem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego czy Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był również zastępcą przewodniczącego rady opolskiego oddziału NFZ poprzedniej kadencji i członkiem rad społecznych w kilku SP ZOZ. Od 2009 roku jest też członkiem Rady Programowej Radia Opole.

Jesienią został po raz drugi radnym miasta Opola z PO. Przez miesiąc pełnił też funkcję przewodniczącego rady miasta.

Zapowiedział, że mandatu radnego Opola zrzeknie się najprawdopodobniej jeszcze we wtorek.

Może się okazać, że to jednak nie koniec zmian w zarządzie woj. opolskiego. Jest opcja, że może do niego wrócić b. wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy - szef struktur PSL w opolskim, obecnie radny opolskiego sejmiku. Pytany o to przed wtorkową sesją przez dziennikarzy Rakoczy powiedział: "Zobaczymy". Dodał, że ma trzy miesiące na podjęcie decyzji i kilka propozycji - z kraju i regionu. "Nie muszę podejmować decyzji teraz, w związku z tym podchodzę do tego bardzo spokojnie" - dodał.

W nieoficjalnych rozmowach z PAP politycy koalicji zaznaczali, że gdyby do zarządu miał wrócić Rakoczy, to ze stanowiska na jego rzecz musiałby zrezygnować któryś z dotychczasowych członków zarządu z ramienia PSL: wicemarszałek Antoni Konopka albo członek zarządu Grzegorz Sawicki. (PAP)