Obniżkę cen biletów dla pasażerów autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK) w Opolu na trasach z miasta do trzech okolicznych gmin – Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic i Dąbrowy - uchwaliła na ostatniej sesji rada miasta Opola. Radni zadecydowali, że cena biletu jednorazowego na przejazd zmniejszy się z 4,5 zł do 3,5 zł, a jednorazowe bilety ulgowe zamiast 2,25 zł będą kosztować 1,75 zł.

Obniżona została też o 7 zł cena biletu miesięcznego imiennego na trasach pozamiejskich opolskiego MZK, pasażerowie zamiast 165 zł zapłacą 158 zł. Poza tym do cennika wprowadzono bilet za 2 zł uprawniający do przejazdu tylko na terenie gmin ościennych.

Zmiana cen biletów wprowadzona została na sześciu liniach dowożących pasażerów do Opola z trzech podopolskich gmin. Jak powiedział PAP wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski takie rozwiązanie ma wesprzeć kontakty mieszkańców i samorządów na terenie zawiązanej w ub. roku Aglomeracji Opolskiej i ulepszyć komunikację.

„Tym bardziej, że bylibyśmy w stanie – jeżeli będzie zainteresowanie – zwiększać liczbę miejscowości, do których dojeżdżają autobusy MZK na terenie tych trzech gmin, zwiększyć liczbę kursów a także rozszerzyć liczbę gmin – np. o Turawę czy Tarnów Opolski - do których dociera MZK” – zapowiedział Wiśniewski.

Zdaniem wiceprezydenta Opola obniżka cen biletów ma też zwiększyć liczbę osób korzystających z przejazdów autobusami MZK, a dzięki temu rozładować korki w mieście i przyczynić do zmniejszenia emisji spalin.

Wprowadzenie obniżki cen biletów na przejazdy pozamiejskie było możliwe również dzięki temu, że podopolskie gminy, do których dojeżdżają autobusy MZK z Opola dokładają się finansowo do transportu zbiorowego. „W tym roku z trzech gmin otrzymamy w sumie 600 tys. złotych. Według naszych wyliczeń ta kwota oraz przychody z biletów po obniżonych cenach powinna sprawić, że pozamiejskie kursy MZK będą się samofinansowały” – wyjaśnił Wiśniewski.

Z danych opolskiego urzędu miasta wynika, że w 2012 roku autobusy MZK w Opolu przewiozły ponad 18,4 mln pasażerów, o 25 tysięcy niż w 2011 r.

Aglomerację Opolską w ub. roku stworzyło 20 samorządów. Na ich terenie mieszka prawie 350 tys. osób.

kat/ ls/