Projekt pt. "Bezpieczny transport w Opolu" składa z kilku działań inwestycyjnych dotyczących remontu dróg, budowy mostu, ścieżek rowerowych, kładek czy oświetlenia. Jego założenia przedstawił we wtorek konferencji prasowej wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha.

Jak zapisano w materiałach informacyjnych, celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców i stanu powietrza Aglomeracji Opolskiej poprzez "wdrożenie działań na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym transportu publicznego i ruchu rowerowego".

Pietrucha podał, że w ramach projektu ma być np. wybudowany most w ciągu ul. Niemodlińskiej wraz z kładką pieszo-rowerową i buspasem. Koszt tej inwestycji, rozpoczętej już niedawno po rozstrzygniętym przetargu, to 26,9 mln zł.

Kolejny duży element omawianego we wtorek projektu to przebudowa ul. Niemodlińskiej na odcinku od budowanego mostu do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Hallera. W ramach zadania ma powstać 4-pasmowa jezdnia, ścieżka rowerowa, przebudowane mają być zatoki autobusowe, chodniki i znajdujące się wzdłuż tej trasy oświetlenie uliczne. Koszt tego zadania to kolejne 18,2 mln zł. Obecnie miasto kończy przygotowywać dokumentację dot. tej inwestycji.

"To niezwykle ważna inwestycja, bo dotyczy istotnej arterii miasta na osi komunikacyjnej z centrum na Zaodrze, ale też do podopolskich gmin Komprachcice, Dąbrowa czy Prószków. Chcielibyśmy, by umożliwiała sprawny, szybki, bezkolizyjny dojazd do centrum Opola" - mówił Pietrucha.

Kolejne zadania, które mają być realizowane w ramach projektu "Bezpieczny transport w Opolu", to budowa ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż ul. Budowlanych (już realizowana) oraz Marka z Jemielnicy, co ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i ułatwić im dojazd m.in. do miejskich kąpielisk. W ramach projektu ma też być zrealizowany montaż tablic dynamicznej informacji pasażerskiej przy przystankach autobusowych informujących o przyjazdach i odjazdach autobusów czy przebudowa kładki pieszej pod mostem kolejowym w ciągu ul. Jana Dobrego.

W ramach projektu ma też zostać wymienione oświetlenie uliczne - na ledowe - w ponad 2 tys. punktów świetlnych w mieście. Ma ono być, jak tłumaczył Pietrucha, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Dodał, że skala zadania jest bardzo duża, bo w całym Opolu znajduje się w sumie ok. 9 tys. punktów świetlnych należących do miasta lub dostawcy. W związku z tym, w opinii Pietruchy, poprawa jakości oświetlenia Opola po zrealizowaniu tego zadania będzie "rewolucyjna". Wskazana wymiana oświetlenia, wyceniona w projekcie na 25 mln zł, ma też przynieść miastu oszczędności.

Małgorzata Stelnicka z wydziału ds. europejskich opolskiego ratusza podkreśliła na konferencji, że projekt został przygotowany w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców miasta, ale i Aglomeracji Opolskiej, którzy - jak dodała - codziennie korzystają z miejskiej infrastruktury. Złożony on już został w ramach konkursu dot. działania "Strategie niskoemisyjne w Aglomeracji Opolskiej", które ma być realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-20.

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Stelnicka podała, że zgodnie z regulaminem planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to wrzesień br. "To oczywiście nie wstrzymuje prac już rozpoczętych w mieście w ramach tego projektu" - zaznaczyła. I dodała: "Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie będzie dla nas korzystne".

Zaznaczyła, że projekt wyceniony został w sumie na 76,9 mln zł, a miasto chciałoby uzyskać 85 proc. dofinansowania, czyli 65,4 mln zł. (PAP)