We wtorek minął termin przesyłania odpowiedzi na pismo rozesłane we wrześniu przez wojewodę warmińsko-mazurskiego z prośbą o informacje na temat potencjalnej liczby uchodźców, których mogłyby przyjąć gminy. O zebranie takich danych z całego kraju prosiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort zastrzegał, że chodzi o "wstępne rozeznanie" i deklaracje gmin nie są wiążące.

Czytaj też: Samorządy nie chcą uchodźców

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek odpowiedzi udzieliło 70 ze 116 gmin w regionie. "Tylko jedna z nich, gmina Olsztynek zadeklarowała możliwość przyjęcia rodziny uchodźców z dwojgiem dzieci. Pozostałe nie zgłosiły takiej gotowości" - powiedziała.

Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna powiedział, że była to jego osobista deklaracja i kierował się "czysto ludzkim odruchem". "Po prostu uważam, że jesteśmy zobowiązani do takiego gestu solidarności. Każda gmina, takiej wielkości jak nasza, byłaby w stanie pomóc jakiejś rodzinie, która jest pokrzywdzona przez wojnę" - ocenił.

Według rzeczniczki wojewody, trzy inne gminy zadeklarowały natomiast możliwość udostępnienia dla uchodźców w sytuacjach kryzysowych sal gimnastycznych, schronisk młodzieżowych, ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych na swoim terenie. Np. samorząd Orzysza zgłosił możliwość przyjęcia w takich miejscach 255 osób.

W ocenie służb wojewody, powodem odmowy przyjmowania uchodźców, jaką podawały w swoich odpowiedziach gminy, był zwykle brak możliwości finansowych i organizacyjnych oraz odpowiedniego zaplecza socjalnego i lokalowego. Podkreślały one, że mają problemy z zapewnieniem lokali socjalnych i komunalnych dla rodzin będących w trudnej sytuacji, czekających od wielu lat na przydział takiego lokalu.

Odmowy tłumaczono też brakiem możliwości zapewnienia miejsc pracy uchodźcom. Samorządy zwracały również uwagę, że nie otrzymały szczegółowych informacji dotyczących zasad przyjmowania uchodźców i finansowania tego zadania.

Brak możliwości przyjęcia uchodźców zgłosiły m.in. gminy: Barciany, Bartoszyce, Dubeninki, Działdowo, Dźwierzuty, Elbląg, Godkowo, Grodziczno, Jedwabno, Kiwity, Kolno, Lelkowo, Lidzbark Warmiński, Miłki, Miłomłyn, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Pieniężno, Płośnica, Stare Juchy, Susz i Szczytno.(PAP)