Darmowe przejazdy dla uczniów mają charakter pilotażowy. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, nowa regulacja - oprócz uczniów obejmująca także przedszkolaki podróżujące z opiekunami - będzie obowiązywać do końca 2018 r. Później władze miasta ocenią efekty takiego rozwiązania.

"Program pilotażowy będzie realizowany przez ponad rok, a zebrane dane umożliwią nam rzetelną analizę efektów całego przedsięwzięcia. Naszym celem jest zmniejszenie liczby samochodów na ulicach poprzez zwiększenie liczby pasażerów miejskiej komunikacji, czego efektem powinna być m.in. mniejsza emisja spalin i lepsze powietrze" - ocenił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W październiku uczniowie będą mogli podróżować darmo na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub darmowego biletu elektronicznego, jeżeli zdążą „nabić” nową ulgę na swoją kartę, a od listopada - już tylko na podstawie elektronicznego bezpłatnego biletu.

Zarządzenie prezydenta obejmuje 100-procentową ulgą w przejazdach środkami MPK – oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zameldowanych i uczących się w Częstochowie - także dzieci w wieku przedszkolnym, starsze niż cztery lata.

Przedszkolaki będą mogły jeździć darmo na podstawie oświadczenia towarzyszącego im w autobusie lub tramwaju opiekuna, uczniowie – na podstawie biletu elektronicznego z „doładowaną” nową ulgą. Taką doładowanie trzeba będzie ponawiać w punktach MPK raz na trzy miesiące.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to element miejskiego programu „Lepsza Komunikacja”, który spaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.

(PAP)