Nowymi trasami jeździ wiele autobusów, także część tramwajów. Niektóre linie zostały wydłużone, niektóre skrócone, a jeszcze inne jeżdżą inaczej, żeby np. ominąć zatłoczone centrum miasta. Doszły nowe linie, m.in. weekendowe czy fabryczne. Autobusy nocne mają kursować co 30 minut, 7 dni w tygodniu.

Władze miasta zwracają uwagę, że trasy autobusów i tramwajów zostały dopasowane do oczekiwań mieszkańców. Na liniach obsługujących duże firmy rozkłady jazdy zostały dopasowane do godzin ich pracy. "Dzięki większej częstotliwości na kluczowych trasach krócej będziemy czekali na tramwaj i autobus, a w pojazdach nie będzie takiego tłoku" - przekonuje magistrat.

Tramwaje i autobusy mają jeździć ze stałą częstotliwością. Powstały dodatkowe przystanki na wielu ulicach.

Autobusy pojawiły się na nowych trasach m.in. na ulicy: Żubardzkiej, Zenitowej, Inżynierskiej, Centralnej, Tarnka, Zbaraskiej, Franciszkańskiej, Sternfelda, Zawiszy, Ks. Brzóski i terenach Centrum Kliniczno-Dydaktycznego.

Od niedzieli Łódzka Kolej Aglomeracyjna i miejski przewoźnik wzajemnie honorują bilety na terenie Łodzi. Posiadając bilet Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK), można nie tylko jeździć autobusami i tramwajami, ale również pociągami. Do dyspozycji pasażerów jest 14 przystanków i dworców kolejowych na terenie Łodzi.

Kasowniki, które są montowane w pojazdach MPK, pojawiły się także w pociągach ŁKA. Bilety czasowe obowiązują dokładnie na tych samych zasadach, co w tramwajach i autobusach – dotyczy to także przesiadek. Od niedzieli na jednym bilecie można jechać tramwajem, autobusem i pociągiem.

Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający bilety czasowe lub miesięczne mogą, bez dodatkowych opłat, korzystać z komunikacji MPK.

Z nowej siatki połączeń nie są zadowoleni mieszkańcy ulicy Szklanej w Łodzi. Nie chcą, by wąską uliczką osiedlową przejeżdżały autobusy komunikacji miejskiej. W niedzielę utrudniali wjazd na nią pojazdów MPK. Zebrali w tej sprawie podpisy pod petycją, którą zamierzają złożyć na ręce prezydent miasta Hanny Zdanowskiej.

Miasto już wcześniej zapowiedziało, że po pół roku funkcjonowania nowej siatki połączeń mogą zostać wprowadzone do niej korekty uwzględniające uwagi łodzian. (PAP)