Specjalne certyfikaty najlepszych produktów turystycznych woj. mazowieckiego 2014 wręczono podczas VIII Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego w Radomiu. Nagrody trafiły nie tylko do znanych na Mazowszu placówek muzealnych: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, ale także do organizatorów mniej znanych, ale ciekawych atrakcji turystycznych: Flis Festiwalu w Gassach (gm. Konstancin-Jeziorna), Farmy Iluzji w Mościskach (pow. garwoliński) oraz Dnia Tradycji Rzeczypospolitej i Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego – organizowanego w Domu Polonii w Pułtusku.

„Cieszy nas, że z roku na rok jest coraz więcej produktów turystycznych z terenu całego woj. mazowieckiego, a nie tylko z Warszawy. Są to bardzo ciekawe przedsięwzięcia, które znacznie poszerzają ofertę turystyczną naszego regionu” – podkreśla z-ca dyr. departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Izabela Stelmańska.

Wśród zdobywców certyfikatu jest Fundacja Szerokie Wody – organizator Flis Festiwalu, który co roku w maju odbywa się w nadwiślańskiej miejscowości Gassy (gm. Konstancin-Jeziorna). Imprezę organizuje grupa miłośników tradycyjnej żeglugi wiślanej. „Zaczynaliśmy cztery lata temu od dwóch małych drewnianych łódek wiślanych, kociołka zupy i jednego zespołu regionalnego. W tym roku było już ponad dwadzieścia tradycyjnych łodzi, zespoły wykonujące muzykę etniczną, pokazy dawnych zawodów: szkutnika, kowala, wikliniarza, powroźnika oraz degustacja regionalnych potraw” – powiedział PAP Andrzej Stański z Fundacji Szerokie Wody.

Dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie podkreślił, że festiwal promuje Urzecze - podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozpościerający się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia.

Certyfikat najlepszego produktu turystycznego woj. mazowieckiego otrzymał także Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji mieszczący się 80 km od Warszawy we wsi Mościska, gm. Trojanów w powiecie garwolińskim. Na kilku hektarach znajdują się tu place zabaw, boiska oraz szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. „Najbardziej popularnym miejscem farmy jest "Latająca Chata Tajemnic", budynek postawiony pod kątem 15 stopni, dzięki czemu zwiedzający spodziewać się mogą niesamowitych wrażeń" – podkreśla Agnieszka Ożarek z Farmy Iluzji. Farmę chętnie odwiedzają zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz wycieczki szkolne. (PAP)