Gotowy jest już projekt mediateki, która powstanie w peryferyjnej dzielnicy Płocka. Planowany wstępnie termin zakończenia jej budowy to 2016 r. - poinformował płocki Urząd Miasta.

W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej mediateki uczestniczyło 20 projektów. Sąd konkursowy ocenił, że najlepszym projektem, który będzie realizowany, jest koncepcja autorstwa zespołu eM4 Pracowni Architektury Brataniec z Krakowa.

Budowa mediateki, której powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 1200 metrów kw., ma być finansowa ze środków samorządu, a także zewnętrznych. Koszt inwestycji szacowany jest na 9 mln zł.

Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak powiedziała we wtorek PAP, że przygotowany program funkcjonalno-użytkowy mediateki zakłada m.in. wolny dostęp czytelników do regałów i możliwość samodzielnego wypożyczania książek poprzez skanowanie ich kodów, a także udostępnienie skrzynki do zwrotu książek poza godzinami pracy placówki.

W mediatece dostępne będą książki w każdej postaci – papierowe, audiobooki i e-booki. Planowane jest też udostepnieniu kolekcji płyt winylowych.

„Chcemy stworzyć możliwość bezprzewodowego odsłuchiwania muzyki przez czytelników w trakcie ich wizyty w mediatece – wchodzi czytelnik, zakłada słuchawki i słucha wybranej przez siebie muzyki, np. z nośnika elektronicznego, wędrując między półkami z książkami, ewentualnie czytając wybrany już tytuł lub po prostu gazetę. W mediatece będzie też docelowo multicentrum i dostęp do bezprzewodowego internetu w wydzielonym specjalnym miejscu cichej pracy” – powiedziała Banasiak.

Budynek mediateki będzie posiadał wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Jak zaznaczyła Banasiak, powstanie mediateki nie będzie oznaczało likwidacji dotychczasowej siedziby Książnicy Płockiej i podległych jej filii na terenie miasta – nowy obiekt będzie bowiem uzupełnieniem i rozszerzeniem dotychczasowej działalności placówki, która pełni funkcje biblioteki miejskiej.

Pierwsza biblioteka publiczna w Płocku w powstała w 1906 r. Obecna, główna siedziba Książnicy Płockiej mieści się w zabytkowym pałacu z przełomu XIX i XX wieku w centrum miasta, który w okresie PRL został przejęty przez ówczesne władze. Przed 1989 r. mieścił się w nim komitet wojewódzki (dawnego woj. płockiego) PZPR.