O wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci sześciolatków zadecydowali jednogłośnie we wtorek miejscy radni. Dotychczas dzieci z bezpłatnych przejazdów mogły korzystać wyłącznie do końca września w roku, którym kończyły sześć lat.

Radny klubu PO Łukasz Mikuła podkreślił, że decyzja radnych jest "wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodziców". "Decyzja była w dużej części wynikiem zmian, jakie zaszły w odniesieniu do sześcio-siedmiolatków w kontekście rozpoczęcia przez nich nauki szkolnej. W związku z tym, że sześciolatki zostały +zawrócone+ ze szkół znowu do przedszkoli, pojawiła się pewna niejednolitość w miejskich przepisach do którego roku życia przejazdy dla dzieci są bezpłatne, a od kiedy niezbędne są bilety ulgowe potwierdzane legitymacja szkolną" – mówił radny.

"Stwierdziliśmy, że dobrym i wygodniejszym pomysłem dla rodziców będzie aby dzieci w tym wieku niezależnie od tego czy są w szkole czy przedszkolu mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską" – dodał.

Radny podkreślił, że bezpłatne przejazdy sześciolatków to koszt ok. kilkuset tys. zł. Zaznaczył jednak, że "nie jest to kwota, od której miałby się wywrócić budżet miasta, tym bardziej, że jeszcze nie tak dawno sześciolatki także chodziły do przedszkoli i nie było z tym żadnego problemu. Koszty nie grały tu żadnej roli i nie jest przecież celem miasta zarabianie na przedszkolakach - ważniejsze są względy społeczne" – podkreślił.

Przewodniczący Komisji Oświaty i Nauki RMP, radny PiS Przemysław Alexandrowicz podkreślił, że wprowadzenie darmowej komunikacji dla sześciolatków potrzebne jest także z przyczyn "organizacyjnych kłopotów wynikających z konieczności kupowania biletów dla części wychowanków danego przedszkola, jak i ze względu na zasadę równego traktowania dzieci przedszkolnych".

Jak mówił – "należy powrócić do dawnej regulacji przewidującej darmowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej dla wszystkich dzieci przedszkolnych. Powinno to dotyczyć także dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym, a więc w szczególnych wypadkach nawet do 10 roku życia, niezależnie od faktu posiadania lub nieposiadania orzeczeń o niepełnosprawności" – dodał.

Z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać w Poznaniu także m.in. seniorzy po ukończeniu 70 roku życia, osoby niepełnosprawne, Kombatanci Poznańskiego Czerwca 1956 r., oraz Honorowi Obywatele Miasta Poznania. (PAP)