O podpisaniu aktu notarialnego w tej sprawie między prezesem Agencji Mienia Wojskowego Krzysztofem Michalskim a burmistrzem Helu Mirosławem Wądołowskim poinformowało biura prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.


Na działce o powierzchni ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych znajduje się stanowisko B-1 baterii artyleryjskiej Schleswig-Holstein. Wartość nieruchomości wynosi ok. 1,5 mln zł.


Przekazana nieruchomość będzie wykorzystana przez Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, założone w 2006 r. przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu".

Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża Ryszard Kretkiewicz powiedział PAP, że stanowisko B-1 baterii artyleryjskiej Schleswig-Holstein, to ostatni z sześciu obiektów tej baterii, którym placówka jeszcze nie dysponowała.

Po remoncie, chcielibyśmy, aby w ciągu 4-5 lat w stanowisku B-1 baterii Schleswig-Holstein powstało muzeum natury ze szczególnym uwzględnieniem półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej? ? wyjaśnił Kretkiewicz.

W otrzymanych już wcześniej obiektach tej baterii Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zorganizowało kilkadziesiąt stałych wystaw o tematyce militarnej, skansen uzbrojenia i łączącą obiekty kolej wąskotorową. W planach jest także utworzenie muzeum etnograficznego.

Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża poinformował, że Schleswig-Holstein to bateria artyleryjska 406 mm z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata co do kalibru: większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki.

 


Helskie stanowiska Schleswig-Holstein są też jednymi z największych stanowisk artyleryjskich na świecie: załogę każdego z trzech stanowisk stanowiło 88 marynarzy.

Sześć obiektów składających się na tę baterię - wieżę kierowania ogniem, dwa schrony amunicyjne i trzy stanowiska artyleryjskie - Niemcy zbudowali w ciągu dziewięciu miesięcy.

Stanowiska identycznych dział wybudowanych w czasie wojny przez hitlerowców w Norwegii nie mają tak rozbudowanej części koszarowej. Z kolei podobne, lecz o cięższej konstrukcji obiekty we Francji, zostały po zdobyciu przez aliantów całkowicie zburzone.

Najcenniejsze helskie umocnienia - przede wszystkim przedwojenne polskie oraz bateria Schleswig-Holstein - zostały wpisane do rejestru zabytków w 1999 roku staraniem Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu".