"Widzę duże pole do porozumienia, nie wiem czy w każdym punkcie, ale na pewno w wielu" - powiedziała Majszczyk w środę dziennikarzom.
Dodała, że w czwartek dojdzie do spotkania z przedstawicielami samorządów na ten temat. W przyszłym tygodniu planowane jest natomiast posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. Do tego czasu resort finansów opracuje i przedstawi ostateczne propozycje dotyczące reguły wydatkowej.
W styczniu resort finansów i samorządowcy ustalili, że do 22 lutego postarają się wypracować wspólne stanowisko ws. ograniczenia deficytu samorządów, czyli reguły wydatkowej. Sporny pozostaje mechanizm restrykcji wobec samorządów, które przekroczą zakładany poziom deficytu. W styczniu Majszczyk poinformowała, że Ministerstwo Finansów w projekcie reguły wydatkowej dla Jednostek Samorządu Terytorialnego obstaje przy limitach kwotowych dla samorządów.
W 2011 roku deficyt Jednostek Samorządu Terytorialnego wyniósł 10 mld 167 mln zł wobec 19 mld 596 mln zł planu - podało Ministerstwo Finansów. (PAP)