We wtorek wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk podpisał umowy w tej sprawie.

Legionowo na budowę dwóch parkingów otrzyma ponad 2,6 mln zł wsparcia. Nowe obiekty powstaną przy ulicach Piaskowej i Szwajcarskiej, w sąsiedztwie przystanku kolejowego PKP Legionowo Piaski oraz przystanków autobusowych linii ZTM Warszawa. W sumie oddanych zostanie 215 miejsc postojowych dla samochodów - w tym 13 dla osób niepełnosprawnych - oraz 140 zadaszonych miejsc dla rowerów.

"Chodzi o to, żeby rzeczywiście to było prawdziwe centrum przesiadkowe" - wskazał Raboszuk.

W połowie przyszłego roku w Ostrowi Mazowieckiej zostanie oddany do użytku budynek "Jatek", na którego przebudowę, remont i konserwację zostanie przeznaczonych ponad 3,5 mln zł z UE. Docelowo w obiekcie będą odbywać się konferencje, wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty i inne imprezy kulturalne.

Do gminy Brok trafi prawie 600 tys. zł unijnego dofinansowania na remont i wyposażenie sali widowiskowej domu kultury przy ul. Pułtuskiej. Zakupione za nie zostanie wyposażenie sali i zaplecza, m.in. oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, zestaw multimedialny do projekcji filmów, czy podesty sceniczne.

Dodatkowo w ramach inwestycji przygotowana zostanie podstrona internetowa, na której będzie można znaleźć historyczne fotografie, a także odbyć wirtualny spacer po obiektach.

Burmistrz gminy Brok Marek Młyński podkreślił, że podpisanie umowy przyjmuje z "bardzo dużą radością". "Liczyliśmy na to dofinansowanie, bo bez tego dofinansowania nie udałoby się nam zakończyć ostatniego etapu remontu domu kultury (...). Nie udałoby się nam tego wyremontować za swoje własne pieniądze, dlatego że jesteśmy biedną, małą gminą i nie stać nas na takie poważne remonty" - powiedział.

Wsparcie finansowe trafi również do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Ponad 300 tys. zł muzeum przeznaczy na aranżację ekspozycji w oranżerii. W ramach projektu przeprowadzone zostaną przebudowa i remont, a także przygotowanie pomieszczeń do pełnienia funkcji sal ekspozycyjnych muzeum. Powstaną też atrakcję interaktywne.

Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz powiedział dziennikarzom, że jest to projekt uzupełniający, który - jak podkreślił - ma zwiększyć atrakcyjność instytucji, poprzez przygotowanie ekspozycji w podziemiach. "Jeśli to zrealizujemy, to będzie rzeczywiście wielka rzecz, bo będą to wykopki archeologiczne pokazane w rzeczywistości. Ale przede wszystkim będzie to salonik edukacyjny, najważniejszy w tej ekspozycji - będzie interaktywna ściana, gdzie będzie można posłuchać muzyki Fryderyka Chopina" - zaznaczył.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowane środki odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. (PAP)