"Rada Ministrów na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach uchwaliła wczoraj program +Śląsk 2.0+. Wbrew tytułowi ten program w dużej mierze odnosi się także do województwa Małopolskiego i obejmuje swym oddziaływaniem również nasz region" – powiedział w środę na konferencji prasowej Sowa. Dodał, że jest to realizacja ustaleń ze stycznia tego roku, kiedy teren Małopolski został do programu reindustrializacji Śląska dołączony.

Marszałek podkreślił, że w programie "znalazły potwierdzenie bardzo ważne i oczekiwane inwestycje" takie jak: droga ekspresowa S1 wraz z obwodnicą Oświęcimia, pakiet kolejowy m.in. modernizacja linii kolejowej na odcinku Kraków-Katowice, linii Trzebinia-Oświęcim-Czechowice Dziedzice oraz Katowice–Oświęcim.

Dodał, że są tam zapisane także rozwiązania ważne dla rozwoju Nowej Huty i dla przedsiębiorstw, reprezentujących sektor energochłonny (przede wszystkim górnictwo, hutnictwo, metalurgię oraz przemysł chemiczny), m.in. zapowiedź zmiany ustawy o podatku akcyzowym. "To dotyczy Arcelor Mittal, Zakładów Górniczo-Hutniczych +Bolesław+ i szeregu innych przedsiębiorstw, którym da szansę na poprawę konkurencyjności nie tylko na rynku europejskim, ale i globalnym" – ocenił marszałek.

Jego zdaniem prace nad zmianą ustawy o akcyzie powinny być zrealizowane jeszcze w tej kadencji parlamentu i zaczną obowiązywać od 2016 r.

Według Sowy ważne jest też utworzenie dodatkowych funduszy: Funduszu Inwestycji Samorządowych z budżetem 600 mln zł, Funduszy Inwestycji Infrastrukturalnych z 4,4 mld zł na duże inwestycje w regionach oraz Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw z 1,5 mld zł.

Marszałek podkreślił, że ogromne możliwości daje program „E-kumulator” - utworzony przez ministerstwo środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z budżetem 1 mld zł na inwestycje w ochronie środowiska.

"Pożyczki które mogą sięgać 95 mln zł będą mogły być umarzane w 20 proc. po uzyskaniu efektu ekologicznego. To bardzo dobry instrument realizacji planów rozwojowych, ale i zobowiązań przedsiębiorców, którzy muszą spełniać restrykcyjne normy wyznaczone w dyrektywach UE" - mówił Sowa.

We wtorek rząd na posiedzeniu w Katowicach przyjął dokument "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej". Prace nad nim trwały od 7 stycznia br. Pięć filarów programu to: wzrost konkurencyjności gospodarki Śląska i Małopolski Zachodniej, inwestycje, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej oraz oszczędzającej zasoby naturalne, kształcenie nowoczesnych kadr dla nowoczesnego przemysłu i wsparcie budowania aglomeracji.(PAP)