„Ustawa jest realizowana w jak najlepszym porządku, wcześniejsze obawy, że coś może nie działać, były płonne. Wszystkie samorządy wywiązują się skrupulatnie i rzetelnie” – powiedział Gmitruczuk w czwartek na konferencji prasowej.

Jak podał, w Lubelskiem do końca kwietnia wpłynęło 125 tys. wniosków, dotyczących świadczeń na 225 tys. dzieci, czyli 83 proc. spodziewanych. Ponad 50 tys. wniosków wpłynęło od rodzin z jednym dzieckiem. Według szacunków lubelskiego urzędu wojewódzkiego do końca czerwca spodziewać się można około 150 tys. wniosków.

Zdecydowana większość wniosków – 105 tys. – złożona została w formie papierowej, najwięcej wniosków w postaci elektronicznej składano na początku kwietnia.

Lubelski Urząd Wojewódzki przekazał na konta samorządów ponad 70 mln zł, do końca roku ta kwota przekroczy miliard zł. Wypłacono dotychczas blisko 65 tys. świadczeń wychowawczych. Jedna rodzina w Lubelskiem otrzymała świadczenia na 10 dzieci, a jedenaście rodzin – na 9 dzieci.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że uprawnionych do świadczenia w kraju jest 2,7 mln rodzin, a wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci. Dotychczas wypłacono ponad 130 mln zł.

Dowiedz się więcej z książki
Program Rodzina 500 plus. Zasady przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych na dzieci
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

Według danych podanych na początku maja w skali kraju w ramach programu „Rodzina 500 Plus” w sumie złożono ponad 2 mln wniosków (ok. 75 proc. spodziewanych). Drogą elektroniczną wpłynęło ich już prawie pół miliona.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.(PAP)