Uruchomienie nowego połączenia ŁKA zbiegło się z dniem Wszystkich Świętych. Jak powiedziała PAP rzeczniczka spółki Marta Markowska, przewoźnik zachęca więc łodzian do skorzystania z niego w celu dojechania do nekropolii w Łodzi i Zgierzu.

ŁKA uruchomiła sześć połączeń relacji Łódź Kaliska - Łódź Widzew oraz siedem w przeciwnym kierunku. Pociągi zatrzymują się na trzech przystankach pośrednich: Łódź Chojny oraz zmodernizowanych: Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa.

Trzy pary pociągów jeżdżą na trasie wydłużonej do Zgierza, z trzema przystankami w Łodzi: Stoki, Marysin i Arturówek. Czas przejazdu z Łodzi Kaliskiej do Zgierza wynosi ok. 40 minut.

Pociągi ŁKA dodatkowo skoordynowano z połączeniami z Łodzi do Warszawy. Od 14 grudnia - po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy - planowane jest uruchomienie w sumie ośmiu par pociągów na tej trasie (16 połączeń) w obu kierunkach.

To kolejne połączenie ŁKA uruchamiane wokół Łodzi. Od kilku tygodni przewoźnik obsługuje trasę Łódź Widzew - Zgierz. Ten 12-kilometrowy odcinek pociągi pokonują w 16 minut. Bilety normalne za przejazd pociągami kolei obwodowej kosztują 3 zł, uczniowskie - 1,89 zł, a studenckie - 1,47 zł.

Od soboty pociągi ŁKA przejęły także całkowicie obsługę linii kolejowej Łódź-Sieradz; nie ma na niej już Przewozów Regionalnych.

ŁKA - spółka samorządu województwa - ruszyła w połowie czerwca. Po uruchomieniu połączeń wokół Łodzi i przejęciu obsługi na trasie Łódź-Sieradz, przewoźnik chce niebawem uruchomić także połączenia z Łodzi do Łowicza, Koluszek i Kutna.

Tabor ŁKA stanowi obecnie 16 nowoczesnych pojazdów szynowych Flirt3 firmy Stadler Polska. Ostatnie cztery z 20 zamówionych składów mają zostać dostarczone w lutym 2015 r. Wartość całego projektu dot. budowy systemu ŁKA przekracza 457 mln zł, z czego ponad 193 mln zł pochodzi ze środków unijnych. (PAP)