„Medali w domu nie liczę. Przyznam szczerze, że robi to za mnie pan Marek Kondraciuk (były dziennikarz, obecnie dyrektor wydziału sportu w łódzkim magistracie – przyp. PAP). To on mi przypomniał, ile ich dokładnie mam. Medale to jednak tylko część tego sportu, ale ich liczba też jakoś cieszy. Mam nadzieję, że jeszcze trochę ich zdobędę. Nie wiem tylko, czy zdążę z kolejną setką, bo te 100 zdobywałam przez 13 lat seniorskiego pływania” – powiedziała Urbańczyk.

Zawodniczka AZS UŁ PŁ Łódź w kategorii seniorów na mistrzostwach Polski wywalczyła do tej pory 54 złote, 31 srebrnych i 16 brązowych medali. Po pierwszy sięgnęła 24 maja 2002 r. na basenie w Gorzowie Wielkopolskim. Jako piętnastolatka stanęła wówczas na najniższym szczeblu podium 50 m stylem dowolnym.

„Pierwszym odczuciem była radość, bo zauważyłam, że wkraczam powoli do pływania seniorskiego. To był jednak tylko brązowy medal, choć dla mnie jako juniorki to było wielkie osiągnięcie” – powiedziała PAP Urbańczyk.

W minioną sobotę niespełna 28-letnia pływaczka w Szczecinie zdobyła złoto MP na 50 m st. grzbietowym. Był to jej setny medal w seniorskich mistrzostwach kraju. We wtorek przekazała ten krążek Treli, który podkreślił, że wyniki osiągane przez Urbańczyk idealnie wpisują się w koncepcję rozwoju łódzkiego sportu i propagowania zdrowego stylu życia.

„Zastanawiałem się, co można wręczyć pływaczce, która zdobyła 100 medali zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów. Zamiast pucharów przygotowaliśmy ładny, symboliczny ręcznik +100 medali Oli+. Na setnym medalu Ola jednak nie poprzestała i już w niedzielę zdobyła 101. To coś wspaniałego, że mamy taką osobę w mieście” – powiedział wiceprezydent Łodzi.

Dzień po złocie na 50 m st. grzbietowym Urbańczyk otworzyła drugą setkę z medalami. W niedzielę wywalczyła srebro na 50 m st. motylkowym. W obu konkurencjach wypełniła minimum na sierpniowe mistrzostwa świata w Kazaniu. Za osiągnięte wyniki otrzyma też regulaminowe nagrody pieniężne od władz Łodzi.

„Ola jest sportowcem niezwykłym. W sporcie kobiecym jest pierwszą łodzianką, która została mistrzynią Europy - w 2004 roku w Wiedniu (100 m zmiennym). Biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny sportu jest też pierwszą łodzianką, która stanęła na podium MŚ w konkurencjach indywidualnych - w Stambule w 2012 (brąz 50 m grzbietowym). Ma siedem medali ME i medal MŚ. W tym roku po raz dziesiąty będzie pływać w MŚ. Czapki z głów! Takiego sportowca w Łodzi w rywalizacji kobiet jeszcze nie mieliśmy” – powiedział Kondraciuk. (PAP)