Chruszcz powiedział dziennikarzom, że "dotychczas start w jakichkolwiek wyborach, a tym bardziej oddolnych samorządowych, tych, które powinny być bliskie obywatelom i osobom bardzo zaangażowanym w sprawy lokalne" był dostępny "tylko dla partii politycznych, dla lokalnych klik i koterii".

"Kukiz'15 startuje dziś z projektem bardzo innowacyjnym, wręcz rewolucyjnym, bo otwieramy listy dla obywateli. Otwieramy stronę internetową www.samorzadyzkukizem.pl i przez nią chcemy otworzyć start w wyborach dla zwykłych ludzi zaangażowanych w sprawy społeczne, dla lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Tych wszystkich, którzy chcą być wójtami, starostami, radnymi miast, czy być w sejmiku i decydować o naszym województwie" - powiedział Chruszcz.

Prezes szczecińskiego Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15 Mariusz Kuchta podkreślał, że do startu w wyborach nie będzie potrzebna legitymacja partyjna. "Zapraszamy wszystkich uczciwych obywateli naszego miasta i województwa, obywateli polskich którzy chcą wystartować" - powiedział.

Kandydaci, którzy chcieliby wystartować w wyborach mogą rejestrować się na stronie internetowej przedsięwzięcia - powiedział Kuchta. Pierwszy etap zbierania kandydatów potrwa do 30 września br. Jak podkreślał Kuchta, formacja jest pierwszą, która rusza z akcją samorządy 2018.

Z kolei rzecznik prasowy zachodniopomorskich struktur formacji Kukiz'15 Krzysztof Rudzki powiedział, że kandydatami nie będą mogły być osoby należące w przeszłości do PZPR, od pewnego wieku będzie także niezbędne oświadczenie lustracyjne.

Paweł Kukiz i wszyscy posłowie Ruchu będą uczestnikami projektu, który daje niepowtarzalną szansę na zgłoszenie się i korzystanie z możliwości szkoleń oraz kandydowania na listach ruchu Kukiz’15 lub z jego poparciem w lokalnych komitetach - czytamy na uruchomionych stronach.

Struktury Kukiz'15 obok Szczecina również w innych polskich miastach zainaugurowały w poniedziałek swoje przedsięwzięcie. (PAP)

res/ mok/