W gminie Koronowo (pow. bydgoski), która bardzo ucierpiała w wyniku nawałnicy, wydano już pierwszych 70 decyzji i przelano środki na konta mieszkańców. Straty wynoszą obecnie ponad 800 tys. zł, ale na pewno będą większe, gdyż nie wszystkie zostały jeszcze oszacowane. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przelał na konto tego samorządu ok. 530 tys. zł, ale środki będą sukcesywnie przekazywane w kolejnych dniach.

"Zatrudniliśmy rzeczoznawcę, żeby wszystko trwało krócej. Musimy mu zapłacić, jako samorząd, ale chcę mieć pewność, że potrzebujący otrzymają możliwie najszybciej potrzebne wsparcie. Wśród najbardziej poszkodowanych miejscowości w naszej gminie są Sitowiec, Wierzchucin Królewski, Wiskitno, Osiek, Popielewo i Huta" – powiedział PAP burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński.

W Hucie na 41 gospodarstw domowych ucierpiało aż 40. Na bieżąco MOPS analizuje wnioski mieszkańców i wypłaca kolejne transze środków.

"Przyjęliśmy zasadę, że tam, gdzie jasne jest, że straty są większe niż 6 tys. zł, to wypłat dokonujemy od razu. Przy mniejszych stratach potrwa to nieco dłużej, bo chcemy starannie oszacować konieczną pomoc, żeby później nie trzeba było odbierać od mieszkańców +zwrotów+. Wszystko mamy pod kontrolą i działamy przez wiele godzin każdego dnia" – dodał Gliszczyński.

Urząd Gminy w Gostycynie (pow. tucholski) w czwartek przekazał wsparcie na konta 70 osób z najbardziej poszkodowanych miejscowości Wielka Klonia i Mała Klonia.

"Z urzędu wojewódzkiego otrzymaliśmy 530 tys. zł. Sukcesywnie będziemy wydawać decyzje o przyznaniu pomocy i przelewać pieniądze na konta kolejnych poszkodowanych. W gminie mamy 188 uszkodzonych budynków mieszkalnych, to ich właściciele mogą liczyć na wsparcie z puli środków przeznaczonych na pomoc w wysokości 6 tys. zł" - powiedziała sekretarz gminy Dorota Gromowska.

Z sołtysami Wielkiej Kloni i Małej Kloni nie udało się PAP skontaktować. "Wiemy, że w czwartek urząd gminy rozpoczyna przekazywanie pieniędzy. Muszę powiedzieć, że władze gminy bardzo się o nas troszczą od pierwszych chwil po nawałnicy, m.in. organizowali pomoc przy zabezpieczaniu uszkodzonych domów i przykrywania dachów plandekami. Podobnie ofiarnie pracowali strażacy z OSP. Wójt to chyba w ogóle nie śpi" - powiedziała sołtys Mędromierza Ewelina Olejniczak-Muzioł.

Gmina Sośno, w której szkody był największe w regionie (380 domów i prawie 800 budynków gospodarczych), z urzędu wojewódzkiego otrzymała 1,2 mln zł. Sekretarz gminy Piotr Dobrzański poinformował, że są przygotowywane decyzje i jeszcze w czwartek na konta części poszkodowanych zostaną przelane pieniądze.

(PAP)