Jak dodał Bańkowski, rywalizacja jest kolejnym etapem w budowaniu bardzo dobrych relacji między Toruniem i Kownem.

"Jest to kolejny krok w budowaniu naszych, bardzo dobrych relacji. One już są świetne, a przyszłość pokaże, że mogą być jeszcze lepsze. Poprzez sport można się fajnie bawić. Jako zaszczyt poczytujemy sobie, że zostaliśmy zaproszeni do tego eventu przez tak renomowaną drużynę jak Żalgiris. Drugi wymiar - to dyplomacja. Oba miasta myślą o tym, żeby podpisać umowę o partnerskiej współpracy. W 2022 roku Kowno będzie Europejską Stolicą Kultury. Możemy sporo pomóc naszemu partnerowi poprzez nasze doświadczenia. Oni chcą wybudować salę koncertową, a my taką już mamy i mogą skorzystać z naszych doświadczeń" - powiedział Bańkowski.

Konsulowi w Londynie towarzyszy wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski, który wręczy merowi Kowna Visvaldasowi Matijoszaitisowi zaproszenie do Torunia na październik. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wizyta może dotyczyć wymiany doświadczeń z budową obiektu kulturalnego wzorowanego na Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

"Zauważam bardzo dynamiczny rozwój Kowna. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zaowocuje to podpisaniem umowy o partnerstwie. Mamy nadzieję, że uda nam się z powodzeniem zaprosić zespół litewski do Torunia i będzie to bardzo duże wydarzenie sportowe w mieście. Może to zaowocować jeszcze większą popularyzacją koszykówki w grodzie Kopernika, ale z satysfakcją zauważam, że zespół występuje przy prawie pełnym trybunach" - dodał Bańkowski.

W jego ocenie bez względu na relacje polityczne obu państw, które zmieniały się w ostatnich latach, to oddolne inicjatywy miast mogą pogłębiać współpracę społeczeństw sąsiadujących ze sobą krajów.

"Od 2015 roku w Kownie jest nowy mer, który jest otwarty na współpracę. Pomaga w tym działalność toruńskiego konsula honorowego Litwy. Te kwestie nabrały rozpędu. Jesteśmy przygotowani na zaproszenie mera Kowna do Torunia, żeby dalej współpracować. Przecież może istnieć wymiana młodzieży czy wzajemne inwestycje. Wiem, że naszym partnerom z Litwy na tym zależy" - wskazał wiceprezydent Torunia. Wspomniał, że mimo niepowodzenia w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Toruniu zrealizowano wiele trafnych inwestycji.

"Mamy się czym pochwalić i chcemy pokazywać, że można. Jest okazja, żeby zacieśnić współpracę z litewskim partnerami, ale także porozmawiać o problemach przy realizacji wielu inwestycji, które zawsze się pojawiały. Przecież Kowno może z naszych trudności wyciągnąć wnioski na przyszłość" - wspomniał Rasielewski.

Mecz Polskiego Cukru Toruń z Żalgirisem Kowno, obecnym i wielokrotnym mistrzem Litwy, reklamowany jest jako Titans Trophy. Podopieczni Sarunasa Jasikeviciusa występują w najsilniejszym składzie. Zespół ten reprezentują obecnie m.in. Axel Toupane, Paulius Jankunas, Brandon Davies, Royce O'Neale, Aaron White, Vasilije Micic, Dee Bost i Martynas Sajus. Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 20.30 (czasu polskiego). Patronatem wydarzenie objęła Ambasada RP w Londynie. Jednym z gości honorowych jest prezydent Euroligi Jordi Bertomeu. W olimpijskim obiekcie, który gościł w 2012 roku podczas IO piłkarzy ręcznych, pojawiło się kilka tysięcy kibiców - głównie litewskich. Są jednak również przedstawiciele Polonii.

(PAP)