Odwołania złożyły spółki: Newag z Nowego Sącza i Solaris Bus & Coach z Owińsk. Zamawiającym było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Krakowa.

Przetarg wygrała Pesa; zaproponowała cenę za pojazdy wynoszącą ponad 358 mln zł netto.

Podstawowy zarzut obu odwołujących dotyczył niespełnienia przez Pesę wymogu dotyczącego odpowiedniego doświadczenia wymaganego przez zamawiającego - poinformowała PAP rzecznik prasowy KIO Małgorzata Stręciwilk. Izba uznała ten zarzut za niezasadny.

Newag złożył też drugie odwołanie - wobec oferty Solarisa i w tym przypadku jeden z zarzutów potwierdził się, ale - jak wyjaśniła Stręciwilk - uwzględnienie tego zarzutu oznacza jedynie przesunięcie Solarisa na liście wyników przetargu, natomiast wygranym nadal pozostaje bydgoska Pesa.

Obu odwołującym przysługuje skarga od wyroku KIO do sądu okręgowego.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, nowe pojazdy zostaną skierowane na najbardziej obciążone linie nr 4 i 24. Na razie nie jest znana data podpisania umowy z dostawcą tramwajów.

Do tej pory przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała niemiecka firma Bombardier Transportation. Od 2000 r. dostarczyła ona 74 nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje.

W sumie krakowski przewoźnik podsiada ponad 260 tramwajów, z czego niemal połowa to pojazdy z obniżoną podłogą.