Całkowity koszt inwestycji to ponad 44 mln zł, z czego 12 mln ma zostać przeznaczonych na sprzęt i wyposażenie placówki. Jak poinformował PAP dyrektor CKP Dominik Kraska, oferty na budowę Centrum złożyły trzy firmy. Najdroższa oferta przekroczyła 43 mln zł. Najtańsza wyniosła 36,38 mln zł. To o ponad cztery miliony więcej, niż zarezerwował na ten cel kielecki urząd miasta.

"Mamy możliwość przesunięcia środków z wyposażenia na budowę i tak też będziemy chcieli zrobić. Brakującą kwotę będziemy chcieli poszukać w innych źródłach finansowania, zarówno unijnych, jaki i w budżecie państwa i miasta. Nie chcemy rezygnować z wyposażenia warsztatów i pracowni Centrum w nowoczesny sprzęt. Mam nadzieję, że z tego tytułu inwestycja nie będzie zagrożona" – powiedział dyr. CKP.

Kraska dodał, że komisja przetargowa w ciągu półtora miesiąca ma zadecydować o wyborze oferenta. Podkreślił, że decydować o tym będzie nie tylko cena, ale także okres gwarancji i czas realizacji inwestycji. "Zakładaliśmy, że budowa potrwa 18 miesięcy, ale wszystkie trzy firmy zadeklarowały skrócenie tej inwestycji do 14 miesięcy i pięcioletnią gwarancję na obiekt, który zostanie przez nich wybudowany" – zaznaczył.

W kieleckim Centrum Kształcenia Praktycznego prowadzone będzie kształcenie na potrzeby czterech branż: metalowej, mechaniczno-mechatronicznej, elektryczno-elektronicznej i informatycznej. Uczniowie szkół zawodowych będą mieli w CKP zajęcia w ramach programu nauczania. W placówce będą mogli dokształcać się również dorośli pracujący już zawodowo. W obu przypadkach będzie to bezpłatne.

Początek prac budowlanych zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku. Centrum ma rozpocząć działalność w wrześniu 2019 roku. Nowoczesny obiekt pomieści 12 sal wykładowych, 27 pracowni z zapleczem do praktycznej nauki zawodu, salę konferencyjną na 200 osób, bibliotekę, zaplecze administracyjne i socjalne, szatnie i sanitariaty. W kompleksie będzie mogło jednocześnie przebywać ok. 600 uczniów, a jego powierzchnia będzie liczyć niemal 8 tys. m kw. (PAP)