Rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka powiedział PAP w środę, że koncepcję zagospodarowania tego obszaru - pod roboczą nazwą "klinika dźwięku" - przedstawiono już radzie miasta.

Dodał, że uczelnia planuje wybudować na otrzymanym terenie nowy budynek, w którym realizowane byłyby m.in. projekty pilotowane przez Instytut Wokalistyki a związane z muzykoterapią i terapią głosu. W nowym miejscu chcieliby również uruchomić laboratorium dźwięku. "Takie laboratorium dźwięku funkcjonuje w naszej akademii w ograniczonej postaci, jednak prowadzimy rozmowy z innymi uczelniami, by stworzyć coś wspólnego, co pozwoliłoby naukowo badać dźwięk" - powiedział prof. Miczka.

Zdaniem rektora nowy budynek mógłby również pomieścić audytorium na 150 miejsc oraz eksponaty z rozrastającego się Muzeum Organów Śląskich.

O przekazaniu gruntu przy ul. Wojewódzkiej 56 - w drodze darowizny - na rzecz Akademii Muzycznej radni Katowic zdecydowali 30 października tego roku. Akt notarialny podpisano we wtorek.

Teren ten znajduje się w sąsiedztwie budynków akademii. Zabudowany jest - jak informuje biuro prasowe urzędu miasta - dwoma budynkami magazynowo-przemysłowymi i garażem. Uczelnia poinformowała, że oba obiekty nadają się do rozbiórki.

To nie pierwsza darowizna katowickiego samorządu na rzecz wyższej uczelni. Na jednym z takich terenów w centrum miasta, powstało m.in. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.