W mediacjach uczestniczą przedstawiciele społeczności z gmin, których kosztem powiększono miasto Opole, reprezentanci miasta oraz strony rządowej. Mediacje rozpoczęły się po zakończeniu protestu głodowego mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki.

Szczegóły ustaleń przyjętych przez wszystkie strony rozmów nie są znane. Gibek-Wiśniewska poinformowała jednak, że porozumienie wymaga akceptacji ze strony MSWiA.

"Zgoda uzyskana w ministerstwie daje podstawę, by to porozumienie budować formalnie. To będzie już forma pisemna, która będzie obejmować rozmowy ze specjalistami, którzy będą również określać realność tych zapisów i możliwość ich wykonania. Bardzo duża praca, ale może nastąpić dopiero, gdy te wstępne porozumienia będą zaakceptowane przez stronę rządową" - powiedziała pani mediator.

Nawiązując do konsultacji organizowanych przez gminę Dobrzeń Wielki w sprawie ponownego przyłączenia do gminy sołectw zabranych przez Opole, Gibek-Wiśniewska powiedziała, że po uzyskaniu pełnej akceptacji rządu dla treści obecnego porozumienia stron, konsultacje mogą zostać odwołane.

Po konferencji przedstawiciele gmin, których kosztem powiększono Opole powiedzieli, że są zadowoleni z wyniku prac, jednak ze względu na ciszę mediacyjną nie mogą wypowiadać się na temat szczegółów porozumienia.

Miasto Opole powiększono na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z lipca 2016 roku. Zgodnie z nim, od początku 2017 roku, z czterech gmin sąsiadujących z Opolem odłączono 12 sołectw i włączono je w granice stolicy regionu.

Decyzja ta wywołała liczne protestów samorządowców, polityków opozycji oraz mieszkańców tych gmin. Przeciwnicy idei "Dużego Opola" zorganizowali szereg akcji protestacyjnych, blokad dróg i manifestacji. W najbliższą niedzielę zapowiedziano kolejny marsz przeciwników powiększenia miasta, który jak co miesiąc, przejdzie ulicami Opola. (PAP)