W czwartek (5 lutego) władze województwa małopolskiego podpisały umowę z wykonawcą inwestycji - firmą Banimex. Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie unijne będzie stanowić 85 proc. wartości zadania.

"Ta obwodnica jest niezwykle istotna dla rozwoju Oświęcimia i całego powiatu oświęcimskiego" - ocenił marszałek województwa Marek Sowa. Dodał, że inwestycja będzie jednym z największych zadań drogowych, jakie do tej pory realizował samorząd województwa. Jego najbardziej kosztowny element to budowa mostu na Wiśle.

Władze województwa zwracają uwagę, że nowa droga będzie stanowić drugi dojazd do Oświęcimia od autostrady A4 i poprawi skomunikowanie funkcjonującej w tym rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej "Nowe Dwory", w której działają m.in. zakłady chemiczne Synthos. Na inwestycji zyskają też turyści, którzy przyjeżdżają do Oświęcimia, by odwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obwodnica Oświęcimia stanowi połączenie między drogą wojewódzką nr 933 a drogą krajową nr 44. W ramach zadanie powstanie 5-kilometrowa droga wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, most na Wiśle i wiadukt kolejowy oraz pięć rond

Obwodnica miasta jest pierwszym elementem szerszego projektu "Droga Współpracy Regionalnej". Docelowo będzie to trasa tranzytowa łącząca Oświęcim, Chełmek, węzeł Jeleń na autostradzie A4 oraz Jaworzno w woj. śląskim.d do miasta z autostrady A4 oraz skomunikowanie działającej tam Strefy Aktywności Gospodarczej. Wartość inwestycji wynosi 119 mln zł. (PAP)